B12 Eksikliği Nelere Sebep Oluyor

Özellikle kadınlarda görülen B12 eksikliği başta unutkanlık ve kansızlık olmak üzere pek çok soruna neden oluyor.

SAĞLIK 27.03.2019, 08:10
B12 Eksikliği Nelere Sebep Oluyor

B12 Ne İşe Yarar?
B12 vücut için oldukça önemli bir değerdir ve vücuttaki kan hücrelerinin üretimini sağlar. B12 eksikliği halinde yeterli kan hücresi üretilmediği için kansızlık çok yaşanır. Çünkü kan hücrelerinin kalitesi düşer ve güçsüzleşir. Bu yüzden kansızlık olan kişilerde mutlaka B12 eksikliğine de bakılır. Genelde demir ve B12 takviyesi ile kansızlık tedavi edilir. 

B12’nin diğer bir önemli görevi ise sinir hücrelerinin üretimini sağlamasıdır. En önemlisi de beyindeki sinir hücrelerinin oluşumunu sağlar. Böylece bilginin öğrenilmesi, saklanması ve başka kaynaklara aktarılması aşamalarında görevlidir. Eğer B12 eksikliği varsa unutkanlık çoklukla yaşanacaktır. Gideceği yolu karıştırma, bir anlığına nerede olduğunu unutma gibi belirtiler de B12 eksikliğini gösterir. Kişileri tanımakta zorlanma, doğru kelimeyi bulamama gibi hafıza sorunları görülür. 

Nasıl Tedavi Edilir?
B12 vücutta üretilemediği için dışarıdan almak şarttır. Özellikle hayvansal proteinler B12 açısından zengindir. Sebze ve meyvelerde, tahıllarda, bakliyatlarda B12 bulunmaz. Mutlaka balık, kırmızı et, süt, tereyağı, yoğurt gibi gıdalar tüketilmelidir. En fazla B12 vitamini deniz ürünlerinde vardır. Balık yumurtası, uskumru, somon, sardalye gibi balıklar sıklıkla tüketilmelidir. Bu sırayı ise büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların ciğeri takip eder. Sonrasında ise kırmızı et ve diğer hayvansal proteinler düzenli olarak tüketilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)