B12 Eksikliği Nedir? Nasıl Giderilir?

Çoğunlukla kadınlarda görülen B12 eksikliği her iki cins için de büyük riskler içeriyor. Peki, B12 eksikliği nasıl giderilir?

SAĞLIK 11.07.2018, 22:50
B12 Eksikliği Nedir? Nasıl Giderilir?

B12 Eksikliği Nedir?

Yorgunluk, halsizlik, dikkat eksikliği, el ve ayaklarda uyuşma, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, baş dönmesi gibi belirtiler ile kendisini gösteren B12 eksikliği ciddi bir rahatsızlıktır. Başlarda belirtiler yavaş yavaş ortaya çıksa da uzun vadede ciddi bir hal alır. B12 eksikliğinin ortaya çıkmasında en önemli etken yanlış beslenmedir. Vücutta üretilemeyen B12 vitamininin dışarıdan alınması gerekir. Bu yüzden dikkatli beslenmek çok önemlidir.

Kobalamin olarak da anılan B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde hayati rol oynar. Sinir hücrelerinin üretilmesinde ve DNA üretiminde büyük öneme sahiptir. Kansızlık ya da demir eksikliği hâlinde de B12 eksikliği eşlik edecektir.

B12 Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 en çok hayvansal gıdaların tüketimi ile ilgilidir. Hayvansal ürünler olan et, balık, yumurta, süt, peynir ve tereyağı gibi besinlerde B12 vitamini çokça bulunur. Bu besinleri düzenli tüketmek vitamin eksikliğini önler. Her gün düzenli olarak bir köfte büyüklüğünde et tüketimi vitamin ihtiyacınızı gönderecektir. B12 yönünden zengin bir beslenme takip etmenize rağmen vitamin eksikliğiniz gitmezse vücudunuzda vitamin emilimi az olabilir. Mutlaka bir doktor kontrolüne girerek muayene olmanız ve teşhis konulması gerekir.

Veganlarda, çölyak hastalarında, bağırsak organizmasının bozulması gibi durumlarda B12 eksikliği çokça görülür.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)