Avustralyalı Bilim İnsanları Kanserli Hücreleri Uykuya Yatırmayı Başardı

Avustralyalı bilim insanları tarafından yapılan çalışma kanserli hücreleri sonsuz bir uykuya yatırılmayı başardı.

SAĞLIK 07.08.2018, 22:41
Avustralyalı Bilim İnsanları Kanserli Hücreleri Uykuya Yatırmayı Başardı

Kanserli Hücrelerin Çoğalması Engellenecek

Kanserli hücreler hızla üreyen ve sağlıklı hücreleri de etkisini alan yapısı ile biliniyor. Avustralyalı bilim insanları yaptıkları çalışmalar ile bir ilke imza attılar. Kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelmesi ve çoğalmasını önleyen bir yöntem bulundu. Kanserli hücreler sonsuz bir uykuya yatırılarak diğer hücrelere zarar vermesi ve üremesi engelleniyor.

Nature dergisinde yayınlanan bilimsel makale ile yöntem açıklandı. Geliştirilen madde ile kanser hücrelerinin gelişiminde rolü olan KAT6A ve KAT6B proteinlerini etkilediklerini aktardılar.

Fareler Üzerinde Denendi

Geliştirilen yöntem laboratuar ortamında fareler üzerinde test edildi. Testlerde söz konusu proteinler etkisiz hale getirildi. İlgili madde DNA’ya zarar vermeden kanserli hücrelerin üretimini ve yayılmasını önledi. Bu farelerin ömrünün hasta olanlara göre 4 kata kadar uzadığı gözlemlendi.

Günümüzde kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemlerle kanserli hücreler ortadan kaldırılıyor. Ancak bu tedaviler sağlığa da zarar veriyor. Bağışıklığın zayıflaması, saç dökülmesi, doğurganlığın azalması yaşanabiliyor. Yeni bulunan madde ise yan etki yapmadan kanserli hücrelerin diğer hücrelere girmesini önlüyor. Bu yöntemle kanserli hücreler sonsuz bir uykuya yatırılıyor. Böylece kanserin yayılması önlenmiş oluyor.

Henüz insanlar üzerinde test edilmeyen yöntem gerekli aşamalardan geçtikten sonra yakın gelecekte uygulamada kullanılabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)