Astım ve KOAH Hastalarının İlaçlarına Fiyat Farkı Çıkmaya Başladı

İlaçta referans kodlamasına geçildikten sonra raporlu olmalarına rağmen astım ve KOAH hastalarının ilaçlarında fiyat farkı çıkıyor.

SAĞLIK 20.09.2018, 20:44
Astım ve KOAH Hastalarının İlaçlarına Fiyat Farkı Çıkmaya Başladı

Bir Kutu İlaca 14-20 TL Fark

Astık ve KOAH hastaları raporlu ilaçlarını sürekli olarak kullanmak durumundalar. Ancak ilaçta referans kodlama uygulamasına geçilmesi ile bu ilaçlar için kutu başına 14-20 TL aralığına fark çıkmaya başladı. Üç kutu ilaç almak isteyen hasta 55 TL gibi bir fiyat farkı ile karşılaşıyor.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de şu anda 5 milyon KOAH ve 4 milyon astım hastası olduğunu söyledi. Bu hastalıkların tedavisinde formoterol fumarat+budesonid içerikli ilaçlar kullanıldığını belirtti. Farklı teknolojilerle hazırlanan ilaçlar farklı cihazlarda, farklı dozajlarla hazırlanabiliyor.

Yeni Düzenleme İvedilikle Değiştirilmeli

Eczaneden ilaç alırken fiyat farkı çıktığını gören hasta ilacın muadillerine yöneliyor. Ancak bu ilaçlar hastada doz aşımına ya da farklı yan etkilere sebep olabiliyor. Bu yüzden her hastanın doktorun yazığı reçeteye uyması gerekiyor.

Bu ilaçlar bire bir eşdeğer olmadığı halde, eşdeğer gibi kabul ediliyor. Sağlığına kavuşmak için bu ilaçları kullanan hastalar bazen ilacın zararları ile karşılaşabiliyor. Hastalar bir ilaç için fark ödemezken, diğer ilaç için neden fark istendiğini anlamakta güçlük çekiyor.

Saydan yapılan düzenlemenin halk sağlığını zarara uğrattığı için ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini söylüyor. 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)