Aşırı Terliyorsanız Tiroitlerinizde Sorun Olabilir

Terleme sadece sosyal hayatınızı etkilemez, sağlık sorunlarınızı da gösterir. aşırı terleme yaşıyorsanız tiroit sorununuz olabilir.

SAĞLIK 05.08.2018, 22:04
Aşırı Terliyorsanız Tiroitlerinizde Sorun Olabilir

Terlemek Sorun Mudur?

Terlemek, vücudun sıcaklığını ayarlamak için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Vücutta bulunan 2-4 milyon kadar ter bezi aktif olarak çalışır. Erkeklerde terleme kadınlara oranla daha fazladır. Ancak bazen aşırı terleme yaşanabilir. Bu durum hiperhidroz olarak adlandırılır. Başta el ve ayaklarda terleme olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir.

Yazın sıcak havaların ve nemin etkisi ile terleme oldukça artıyor. Vücut mekanizmasını çalıştırarak daha fazla su atıyor. Bu durum normal olsa da aşırı terleme yaşıyorsanız bir şeylerin yolunda olmadığı anlamına gelir. Bölgesel terleme sorunları hayatı olumsuz etkilemekle kalmıyor sorunlarında göstergesi olabiliyor. Özellikle 30 yaş sonrası terleme sorunu sistematik bir hastalığı haber verebiliyor. Bu yüzden doktora başvurmakta fayda vardır.

Hangi Hastalıkların Habercisi?

Yaz sıcaklarında terlemek oldukça normal olsa da aşırı terlemek bazı sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Aşırı terleme diyabet, verem ya da hipertiroit hastalığının belirtisidir. Uzmanlar özellikle gece uykudan uyandıracak kadar terleme yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmak gerektiğini söylüyor.

Özellikle uykuda aşırı terleme ve buna eşlik eden göğüs ağrısı, hızlı nabız, nefes darlığı, kilo kaybı gibi belirtiler yaşıyorsanız uzman bir hekime başvurmalısınız. Terlemeye neden olan hastalığın teşhis edilerek tedavi edilmesi ile terleme sorunu sona erer.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)