Aşıda Tehlike Çanları Çalıyor

Aşı karşıtlığı son yıllarda giderek artıyor. Bu durumun sebebinin lobicilik faaliyetleri olduğu iddia edildi.

SAĞLIK 06.09.2018, 20:47 08.09.2018, 23:56
Aşıda Tehlike Çanları Çalıyor

Aşı Karşıtlığının Arkasında Ne Var?

2011 yılında 183 kişinin aşı reddi ile başlayan süreç, 2017 yılında 23 bin 600 aileye kadar çıktı. Aileler aşıya karşı giderek mesafe koymaya başladı. Bu şekilde devam ederse yılda 14 bin 296 çocuğun ölmesi riski olduğu açıklandı. Ayrıca SGK’dan alınan verilerle yapılan hesaplamaya göre 20 milyar avro maddi kayıp yaşanması da söz konusu.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ailelerin aşıyı reddederek çocuğunun hastalığının sorumluluğunu üstlenmesinin yanlış bir düşünce olduğunu söyledi. Aşı yaptırmayan çocukların sadece kendi hayatlarını değil, diğer çocukların hayatlarını da riske attığını belirtti.

Yıllardır yapılan kızamıkçık aşısını Amerika'da ve Avrupa'da bazı din dışı mezheplerin reddetmesinin aşı reddine etkisi olduğunu söyledi. Bu akımın Türkiye’deki destekçilerinin basında yer aldığını aktardı.

Sakatlıklar Ortaya Çıkabilir

Ülkemizde çocuklara 13 farklı aşı uygulanıyor. Bu aşıların terk edilmesi halinde her sene 14 bin 296 çocuk ölümle karşı karşıya kalır. Yüz binlerce de sakatlık yaşanabilir. Batıda oluşan aşı karşıtı lobinin ülkemize de ulaşması söz konusu. Bazı kişiler aşı yaptırmayın ve benim diyetimi uygulayın derken, bazıları ise aşı yerine gıda takviyesi satarak ticari kazanç sağlıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)