Aşı Reddine Dikkat Aile Hekimleri Uyarıyor

Her geçen gün hızla artan aşı reddi sorununa dikkat çeken aile hekimleri, hızla artan çocuk hastalıkları nedeni ile de bu duruma isyan etti.

SAĞLIK 08.05.2018, 14:25
Aşı Reddine Dikkat Aile Hekimleri Uyarıyor

Aşı Reddi Her Geçen Gün Artıyor

Aile hekimleri, 2011 yılından bu yana ortaya çıkan aşı reddi artışına dikkat çekerek; hastalıklardan korunma yöntemleri içerisinde aşının oldukça önemli olduğunu belirtti. Günümüzde sağlık alanında pek çok çalışmaya imza atılmıştır. Sürekli ilerleyen çalışmalar sayesinde de pek çok ölümcül olabilecek hastalıkların aşısı üretilmiştir. Aşılar sayesinde de çocukların hastalıklar karşısında etkilenme durumu ortadan kalkar. Ancak bir süredir aileler aşı reddi nedeni ile çocuklarının aşı yapılmasına engel olmaktadır. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkanının yaptığı açıklamada 2011 yılından bu yana kayırt altına alınan aşı reddinin 23 bine ulaştığını belirtti. Bu durum aşı olan kişilerin de hayatını tehlikeye attığını cümlelerine ekledi.

Aşıların İçerisinde Civa Yok

5. Ulusal Aile Hekimliği Kongresinde konuşan İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkanı, pek çok ailenin yanlış bilgilendirme nedeni ile aşıdan uzak durduğunu belirtti. Bu yanlış bilgilerin en çok bilineni ise aşıların içerisinde civa olduğudur. Ancak Türkiye’de hiçbir aşının içerisinde civa bulunmamaktadır. Ayrıca Başkan sözlerine en ucuz ve en kesin hastalık önleme yönteme olarak aşının olduğunun unutulmaması gerektiğini ekledi. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı ise aşı reddi isteyenler hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)