Aşı Reddi İçin Yerli Aşı ile Çözüm Sunulacak

Son dönemlerde vatandaşların kaygılarından ötürü artan aşı reddi için yerli aşı çözümüne gidiliyor.

Aşı Reddi İçin Yerli Aşı ile Çözüm Sunulacak

Çözüm Yerli Aşı

Aşıların güvenilir olmadığı yönündeki bazı çalışmalar nedeniyle son dönemlerde aileler çocuklarını aşılatmak istemiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı konusunda ailelerde oluşan endişeleri gidermek için yerli aşı üretilebileceğini söyledi.

Çocukları hastalıklardan korumak için en etkili yolun aşı olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, aşılarla ilgili bir sorun olmadığını ve ailelerin aşı yaptırabileceğini ifade etti. Ancak yine de ailelerin kaygılarını gidermek için yerli aşı üzerinde çalışacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında da yerli aşı yer aldı. Önümüzdeki dönemlerde aşılar yerlileştirilecek.

Toplum Sağlığı İçin Aşı Şart

Aşı reddinde bulunan aile sayısının 23 bine ulaştığını söyleyen Koca, aileleri bilgilendirmek için bakanlığın “asi.saglik.gov.tr” sayfasını oluşturduğunu hatırlattı. Önlenebilir hastalıklarda ciddi düşüşün aşılama çalışmaları ile sağlandığını söyleyen Koca, özellikle 1924 -1944 yılları arasındaki çiçek aşılamaları sayesinde hastalığı 1977 yılında bitirdiklerini söyledi.

Çocuklar için en bulaşıcı hastalıklardan olan salgınlar ve ölüme neden olan çiçek hastalığının yanı sıra çocuk felcinin de aşılandığını söyledi. Türkiye’de son 19 yılda çocuk felci vakasının görülmediğini söyledi.

Hepatit A-B, boğmaca, pnömokok ve Hib’e bağlı gelişen menenjit, sepsis ve bakteriyemi, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık gibi daha pek çok hastalık aşılarla önlenebiliyor.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 08:30
YORUM EKLE