Aşı Reddi İçin Bakanlık Çalışma Başlattı

Ailelerin çocuklarına aşı yaptırmayı reddetmesi nedeniyle Sağlık Bakanlığı bilinçlendirme çalışmalarına hız verdi.

SAĞLIK 10.08.2018, 21:37
Aşı Reddi İçin Bakanlık Çalışma Başlattı

Aşı Reddinde Sayı 23 Binlere Ulaştı

Ülkemizde 2011 yılında aşı reddi kademeli olarak artmaktadır. Bu konu yargıya taşınmış ve 2016 yılında AYM tarafından alınan bir karar ile çocuk felci dışındaki aşıların anne baba rızası olmadan zorunlu olarak yapılamayacağına hükmedilmişti. Zorunlu aşı uygulaması için yasal düzenleme yapılması gerektiğine karar verilmişti.

2017 yılına gelindiğini aşı reddi yapan aile sayısı 23 bine ulaştı. Aşı reddinin önceki yıllara göre iki kat artış göstermesi üzerine uzmanlar ülkede salgın hastalık uyarısında bulundu. Sağlık Bakanlığı vatandaşları bilgilendirmek için çalışmalara başladı. Uzmanlardan oluşan özel bir ekip kurularak yapılması gerekenler ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan salgın hastalık durumunda kızamık geçiren her bin çocuktan yüzünün hastanede yatılı tedavi olacağı, yaklaşık yirmisinin ölebileceği ve otuzunda ise beyin hasarı kalabileceği konusunda uyardı.

Halk Sağlığı İçin Aşı Zorunlu

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, toplumun temel taşlarından birinin halk sağlığının olduğunu söyledi. 2017 yılında 23 bin ailenin aşıyı reddetmesi nedeniyle Türkiye’de görülme sıklığı sıfıra yaklaşan hastalıkların salgınlara dönüşebileceğini aktardı. Alınacak önlemlerin en başında ise aşının zorunlu hale getirilmesinin yer aldığını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)