Aşı ile Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak Mümkün

Kadınlarda en çok görülen 2. kanser olan rahim ağzı kanserinden korunmak İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşısı ile mümkün. Dünyada her yıl ortalama 530 bin kişi bu hastalığa yakalanıyor.

SAĞLIK 21.01.2018, 17:35
Aşı ile Rahim Ağzı Kanserinden Korunmak Mümkün

Maalesef hastaların yarısında ise hastalık ölümle sonuçlanıyor. Aşı ile hastalığa yakalanmamak mümkün.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bağışıklama Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, rahim ağzı kanserine farkındalık yaratmak için açıklamalarda bulundu. 

Cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün kadın ve erkeklerde bazı kanserler yol açtığını ifade etti. İşte bu virüs kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin tek nedeni olarak biliniyor. Bu virüsün bulaşmasını önlemek rahim ağzı kanserini de önleyebiliyor. Ayrıca bu virüs bulaşmışsa, genital bölge siğilleri görülebileceğini ifade etti. Prof. Dr. Ceyhan, bu virüsün spermle değil, deri yoluyla geçtiğini ifade ediyor. 

En Etkili Korunma Yolu Aşı

Bu korunmanın en etkili yolunun rahim ağzı kanseri aşısı olduğunu ifade eden Ceyhan, aşıda içi boş virüs kapsülleri olduğunu ifade etti. Canlı bir aşı olmadığı için zararının olmadığını aktardı. 

Ülkemizde şu ana kadar iki farklı aşının ruhsat aldığını ifade eden Ceyhan, bu aşıların 9-26 yaş arasında yapılması gerektiğini ifade etti. Çoğu ülkede bu yaş sınırının 45 yaşa kadar uzatıldığına dikkat çekildi. Aşının koruma oranı ise yüzde 85 olarak belirledi.

Yorumlar (0)