Apandisit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karnın sağ tarafında yaşanan şiddetli ağrı ile kendisini gösteren apandisit, tedavi edilmezse patlayarak riskli hale gelir.

SAĞLIK 15.09.2018, 08:08
Apandisit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Apandisit Nedir?

Apandiksin kalın bağırsağın devamı niteliğindeki bir doku tüpüdür. 6-9 cm uzunluğunda ve 2-3 cm kalınlığındadır.  Karnın sağ alt tarafında bulunur. Bu dokunun iltihaplanması ise apandisit hastalığına sebep olur. Hastalığın bağırsaklarda tıkanıklık ya da enfeksiyon apandisite sebep olabilir. kurt, parazit, travma, yaralanma, büyüyen lenfoid folliküller gibi pek çok sebebi olabilir.

Genelde 10-30 yaş aralığında görülen bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı, hafif ateş, kusma, iştahsızlık, kabızlık gibi belirtiler gösterir.  Karnınıza çok hafif dokunmanıza rağmen sağ tarafta şiddetli ağrı yaşanır. Yine karnın sağ tarafında şişlik ve sertlik varsa, yürümekte zorluk çekiyorsanız, eğer fetüs pozisyonu alarak yattığınızda ağrınız azalıyorsa muhtemelen apandisit vardır. Apandisit ağrıları kendiliğinden geçmek yerine sürekli şiddetlenir. Gaz ay da şişkinlik şikayeti olabilir. idrara çıkarken ağrı yaşanabilir. Bu durumlarda mutlaka bir hekime görünmelisiniz.

Apandisit Teşhisi

Apandisit teşhisi koymak bazen zor olabilir. çünkü safra kesesi, mesane ya da idrar yolu enfeksiyonları ile karıştırılabilir. Elle yapılan karın muaeyenesi, idrar tahlili, rektal muayene, kan testi veya ultrason istenir. Bu tetkikler sonucu teşhis konulabilir.

İltihaplanan apandisit tedavi edilmezse patlayabilir. Hastalık teşhis edilince hemen cerrahi müdahale ile alınır. Apandisitin alınması hastalarda kalıcı hiçbir hasar bırakmaz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)