Antibiyotik Kullananlar Nasıl Beslenir

Antibiyotik kullanırken dengeler değişebileceği için beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Şifa Ararken Sağlığınızdan Olmayın…

SAĞLIK 14.02.2019, 22:05
Antibiyotik Kullananlar Nasıl Beslenir

Enfeksiyonlara karşı alınan antibiyotikler, bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin azalmasına yol açar. Bu durumda yararlı ve zararlı bakteri dengesi değişir. İşte bu dengeyi korumak için doğru şekilde beslenmek ve zaruri olmadıkça antibiyotik kullanmamak gerekir. Ayrıca doğru beslenme sayesinde antibiyotik kullanımı sırasında ortaya çıkan ishal, mide bulantısı, iştahsızlık gibi yan etkiler de azalacaktır. 
Antibiyotik kullanan hastalar bağırsak sağlığı için probiyotikler ve prebiyotikler almalı, pos ve lif zengini besinler ile K vitamini yönünden zengin beslenmelidir. 

Neler Yemeli?
Probiyotikler ile prebiyotikler bağırsaktaki yararlı bakterileri arttıracaktır. Probiyotikler için peynir, yoğurt, kefir, turşu gibi gıdalar tüketilmelidir. Prebiyotikler için soğan, muz, yulaf, enginar, kuşkonmaz gibi besinler tüketilebilir. 

Uzun süre antibiyotik kullanımı halinde K vitamini eksikliği yaşanabilir. K vitamini almak içinse koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Ispanak, biber, brokoli gibi besinler tüketilebilir. 

Antibiyotik kullanımına devam edildiği sırada posa ve lif oranı yüksek besinler tüketilmemelidir. Çünkü vücuttan hızla atılan antibiyotik gerekli etkileşimi sağlayamaz. Ancak tedavi sona erince sindirimi yoluna koymak ve yararlı bakterileri yeniden kazanmak için lifli beslenmekte fayda vardır. 

Bu şekilde beslenilmesi halinde antibiyotikler vücudunuza şifa kaynağı olurken, yan etkileri son derece azalacaktır. Sindirim sisteminde ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklardan korunmuş olunacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ergun demirci 1 yıl önce
Temizlik

Gelişmelerden Haberdar Olun

@