Altı Kalp Cerrahisi İşlemi 13 Saat Süren Tek Ameliyatla Yapıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından 6 farklı kalp cerrahisi ameliyatı tek seferde başarı ile yapıldı.

SAĞLIK 30.12.2017, 18:31
Altı Kalp Cerrahisi İşlemi 13 Saat Süren Tek Ameliyatla Yapıldı

Kalbinde delik, damarlarda daralma, kalp kapakçığında ciddi derecede kaçak olan 41 yaşındaki hasta başarılı ameliyattan bir hafta sonra taburcu edildi. 

Göğüs Ağrısı Şikâyeti İle Gitti 6 Ameliyat Oldu

41 yaşındaki hasta Güldalı Hasırcı göğüs ağrısı, nefes darlığı ve erken yorulma şikayetleri ile doktora gitti. Onsekiz Mart Üniversitesi kardiyoloji bölümüne başvuran hasta üzerinde bazı tetkikler yapıldı.

Tetkiklerin ardından hastanın kabinde pek çok soruna rastlandı. Hastanın 3 kalp kapakçığında kaçak, kalp damarlarında daralma ve kalbinde delik olduğu tespit edildi. 

Hasta içinde bulunduğu durumun zorluğu nedeniyle, günlük işlerini dahi yapamıyordu. Bu yüzden tüm ameliyatları birlikte olarak tek ameliyatla sağlığına kavuşmak istedi. Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Görevli Doç. Dr. Fatih Aşgün ve Yrd. Doç. Dr. Sonay Oğuz tarafından bu zorlu ameliyatlar yapıldı. 6 kalp ameliyatı, 13 saatlik tek ameliyat ile yapıldı. 

Hasta 1 Haftada Taburcu Edildi

Dr. Aşgün, Güldalı Hanım’ın ameliyat riskinin yüksek olduğunu ve bu yüzden bazı kliniklerin ameliyatı yapmaktan kaçındığını söyledi. Kendilerinin 4 ameliyata kadar aynı anda yaptıklarını ifade etti. Ancak 6 ameliyat birden ilk kez uygulandı. Ameliyatı başarılı geçen hasta 1 hafta hastanede kaldıktan sonra taburcu edildi.

Yorumlar (0)