Alerjeni Menüye Yazmayana Ceza Var

Bundan sonra lokanta, restoran ve kafe gibi yerlerde menüye alerjeni yazmak zorunlu olacak, yazmayana ise ceza kesilecek.

Alerjeni Menüye Yazmayana Ceza Var

2019’da Yürürlüğe Giriyor
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre bundan sonra toplu yemek tüketimi olan yerlerde yemeklerdeki alerjen maddeler menüye yazılacak. Uygulama 2019 yılında devreye girecek ve uymayanlara ceza kesilecek. 

Menüde tüketiciye sunulan gıdanın yanında, o gıdanın içinde bulunan alerjen bileşenleri belirtilecek. Gluten, kabuklu gıdalar, yumurta, balık, süt, sert kabuklu meyveler, kereviz, hardal, susam, kükürt dioksit, acı baklalar, yumuşakçalar ve bunların her türlü ürünleri yemekte varsa yazılacak. Ayrıca alkol ve domuz ürünü varsa bunlar da belirtilecek. Tüm bu bilgiler tüketicinin kolayca göreceği şekilde yazılar. 

İklim Belirleme Çalışmaları
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019 yılında yapılacak şeylerden biri de Türkiye’nin gelecekteki ikliminin belirlenmesi olacak. Buna yönelik model çalışmaları başladı. Elde edilen bilgiler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nde yayınlanacak. Google ve veri tabanı kullanılarak arazi bitki örtüsündeki değişim ve yeşillenme eğilimleri izlenmeye başlandı. Uydu teknolojileri kullanılarak izlem yapılabilecek. 

Yerli Sera
2019 yılında yapılacaklardan biri de Antalya’da kurulacak olan 11 dekar modern seralar olacak. Buralarda yapılan Ar-Ge çalışmaları ile yerli sebze tohumları üretilecek ve gen havuzları oluşturulacak. Domates, patlıcan, salatalık ve kavun tohumu için çalışmalar başladı. Geliştirilen tohumlar ülke genelinde kullanılacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE