Akılcı Antibiyotik Kullanımı İçin Sağlık Bakanlığı Kampanya Başlatıyor

Son dönemlerde gündemden düşmeyen bilinçsiz antibiyotik kullanımına farkındalık yaratmak için medya kampanyası başlatılıyor.

SAĞLIK 14.01.2018, 22:08
Akılcı Antibiyotik Kullanımı İçin Sağlık Bakanlığı Kampanya Başlatıyor

Sağlık bakanlığı tarafından başlatılacak olan "Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası" ile vatandaşları uyaran pek çok materyal hazırlanacak. 

Gereksiz Antibiyotik Kullanımına Dikkat

Başlatılacak olan kampanya kapsamında kamu spotları hazırlanacak ve broşürler bastırılacak. Bu materyaller vatandaşların rahatça göreceği yerlerde yayınlanacak ya da asılacak. Özellikle sağlık kuruluşlarında bu tür ilanların yer alması için çalışmalara yapılacak. sağlık Bakanlığı iletişim hatlarını arayan hastalara da bu konuda bilgi veren anonslar dinletilecek. 

Gereksiz antibiyotik kullanımının zararları anlatılacak. Doktor tarafından önerilmeyen antibiyotik kullanımına karşı vücutta direnç oluştuğuna dikkat çekilecek. Antibiyotik kullanım sıklığının azaltılması için çalışmalar yapılacak. 

Bakanlığın elde ettiği verilere göre özellikle son 5 yılda antibiyotik kullanımına ilişkin farkındalık artmış durumda. 2011 yılında ülkede 218 milyon kutu antibiyotik kullanılırken, 2016 yılında bu oran 195 milyon kutuya düştü. 23 milyon kutu azalma görüldü. Bu rakamlar, antibiyotiklere harcanan paraların da azaldığına işaret ediyor. 

En Çok Antibiyotik Kullanan İl Mardin

Bakanlık tarafından çıkarılan istatistiklerde antibiyotik kullanımının en çok Güneydoğu illerinde olduğu görüldü. Türkiye’de en çok antibiyotik kullanan il Mardin olurken, Mardin’i Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Hakkari gibi iller takip etti. 

Ülkede en az antibiyotik kullanan illerin başında ise Artvin yer aldı. Artvin’i Edirne, Kastamonu, Yalova ve Ardahan takip etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@