Akciğer Sönmesi Nedir Kimlerde Görülür

Bazı grupları etkileyen akciğer sönmesi rahatsızlığı nedir, kimlerde daha çok görülür, tedavisi mümkün müdür?

Akciğer Sönmesi Nedir Kimlerde Görülür

Akciğer Sönmesi Nedir?
Akciğerlerde akciğeri çevreleyen zarın yanı sıra bir de göğüs duvarının iç zarı vardır. Normal şartlarda bu iki zar arasında hava bulunmaz. Ancak akciğer sönmesi varsa bu iki zar arasına hava girerek birikir. Hava çoksa kalp ve akciğerlere baskı yapar. Pilot ve dalgıç hastalığı olarak bilinir. Uzun boylu, zayıf, sigara içen ve hafif kambur olan erkekler de risk altındadır. Yüz binde 5-10 kişide görülür. 

Pnömotoraks olarak adlandırılan bu hastalık kendiliğinden ya da spontan olmayan şekilde oluşabilir. Erkeklerde bu hastalık kadınlardan 6 kat daha fazla görülür. Türkiye'de yılda 13 bin akciğer sönmesi vakası görülür. Yaklaşık 10 bin kişi yatarak tedavi edilir. Hastaların neredeyse yarısı genç kişilerdir. Hastalık nadiren kansere dönüşebilir. Bu durumda ölümcül sonuçlarının oluşması dahi söz konusu olabilir. 

Hastalığın Tedavisi
Bu hastalığa yakalanan kişilerin durumlarına göre farklı tedavi yöntemleri izlenmektedir. Bu kapsamda oksijen takviyesi yapmak tedavi yöntemlerden ilkidir. İğne aspirasyonu uygulanması da uygulanan tedavi yöntemlerinden bir diğeridir.

Pilot, dalgıç gibi mesleklerde uygulanan tedavi yöntemlerinin yetersiz kalması durumunda cerrahi yöntemlere de başvurulabilmektedir. Ancak bu durumda operasyonlar kapalı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Eskiden uygulanan açık ameliyatlar yerine artık robotik kapalı ameliyatlar gerçekleştirilmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE