Akciğer Kanserinin Yeni Bir Türü Keşfedildi

Bilim insanları tarafından keşfedilen yeni bir tip küçük hücreli akciğer kanseri türü sayesinde kanser tipine özel tedavi uygulanabilecek.

SAĞLIK 01.07.2018, 19:20
Akciğer Kanserinin Yeni Bir Türü Keşfedildi

İlaç Geliştiriliyor. Kanser belirli bir organ ya da dokuda değil, pek çok farklı dokuda ortaya çıkabiliyor. Bu kompleks durum ise hastalığın tespitini ve tedavisini zorlaştırıyor. Tümör tiplerini mümkün olduğunca yakından tanımak, hastalığın tedavi şansını da yükseltiyor. Hastaya ve kanser türüne özel olarak geliştirilen ilaçlarla tedavi uygulanıyor. Bu durumda tedavi şansı da oldukça yüksek oluyor.


Son olarak keşfedilen küçük hücreli akciğer kanseri ise ilaç üretilmesi gereken bir türdür. Bu kanserde kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat gibi yöntemlerle teşhisten sonra 5 yıl daha yaşatılan hasta sayısı yalnızca %6 civarında. Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık %15’inde bu tip kanser görülüyor. Oranlara bakıldığımda bu kanser tipi fazlaca görülen ve yaşam süresi uzun olmayan bir türdür. Kanserin tanımlanıp yeni ilaçlar üretilmesi pek çok hayat kurtarır.

Yeni Tedavi Geliştirildi.

CRISPR tekniği ile yapılan inceleme sonucu küçük hücreli akciğer kanserinin yeni bir kanser türü olduğu belirlendi. Kanserli hücrelerin POU2F3 proteinini yüksek oranda sentezlediği anlaşıldı. Kanser türüne müdahale etmek için bu proteinin üretimi engellenecek. İşte bunun için geliştirilecek olan çözüm kanser tedavisinde yeni bir yöntem olacak.

Bu alanda klinik çalışmalar halen devam ediyor. Çalışmayı yürüten araştırmacılar pankreas kanseri için de benzer bir çalışma yapmayı amaçlıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)