Akciğer Kanseri Nefes Yoluyla Teşhis Edilebilecek

Ege Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmalar ile akciğer kanserini nefes yoluyla teşhis eden proje geliştirildi.

SAĞLIK 03.12.2018, 21:39
Akciğer Kanseri Nefes Yoluyla Teşhis Edilebilecek

Soluk Havasının Genetik Analizi Yapılacak
Ege üniversitesinin liderliğinde, 5 ülkeden 9 üniversite ve 14 fakülteden 28 araştırmacının katılımı ile yeni bir proje geliştirildi. Proje ile soluk havasının genetik analizi yapılarak akciğer kanserinin teşhis edilmesi sağlanıyor. 

TÜBİTAK 1003 proje destek programı kapsamında yapılan proje ile akciğer kanserinin hızlı ve kolay teşhisi sağlanıyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, araştırmada kimya, genetik, biyokimya ve matematik dallarından araştırmacıların olduğunu açıkladı. Geliştirilen yöntem ile soluk havası sıvı hale getiriliyor. Sonra da bu sıvıdan DNA parçacıkları izole ediliyor. Böylece hastalara biyopsi yapmaya gerek kalmayacak. 

Birkaç Yıl İçinde Uygulanabilecek
Proje sorumlusu olan EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Göksel bu projenin hayata geçmesi ile hastaların sonuçlarının daha hızlı çıkacağını söyledi. Ortalama 10 dakikada soluk havası alınıyor. Maliyeti ise biyopsiden çok daha düşük ve hatta maliyeti yok denilebilir. Cerrahi otopside bulunan riskler de bulunmuyor. 

Bu yöntemle hastanın genetik haritası çıkarılıyor. Hastadan alınan doku ve kan bunun için yeterli oluyor. Ancak soluk havasından bu analiz dünyada ilk kez ülkemizde yapılacak. Birkaç yıl içinde bu yöntem Ege üniversitesinde rutin olarak uygulanabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@