Aile Sağlığı Merkezlerinde Check-Up Yapılabilecek

Vatandaşların hastalıkları ortaya çıkmadan tespit edilebilmesini sağlayan check-up uygulaması artık aile sağlığı merkezlerinde yapılabilecek.

SAĞLIK 07.09.2018, 21:40
Aile Sağlığı Merkezlerinde Check-Up Yapılabilecek

Koruyucu Hekimlik Güçleniyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Halk Sağlığı Haftası” nedeniyle açıklama yaptı. Koruyucu hekimlik üzerinde duran Koca, bu dalın toplumsal çevrenin sağlık üzerindeki etkilerini ve hastalıklara sebep olan etkenleri inceleyen ve kişiler hastalanmadan belirtileri yok eden bir tıp dalı olduğunu hatırlattı. Herkesin sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesi için çalıştıklarını aktardı.

Bakan Koca, 8 bin aile sağlığı merkezi ve 26 bin aile hekimliği birimleri ile hizmet verdiklerini söyledi. 13 hastalığa karşı bir milyonu aşkın bebeğin ve 2 milyondan fazla okul çağındaki çocuğun aşılandığını söyledi. En kısa zamanda bu aşıların yerli olarak üretilmesini hedeflediklerini belirtti.

Risk Tarama Programının Kapsamı

Sağlık Bakanı Koca bu sene risk tarama programlarının uygulamaya gireceğini aktardı. Bu programla aile sağlığı merkezleri vatandaşların muhtemel hastalıklarını teşhis içim çalışacak. Vatandaş MHRS ya da 182 yoluyla aile hekiminden randevu alabilecek. Vatandaşın yaş, cinsiyet ve risk gruplarına göre check-up programları yapılacak. Hastaların kan basıncı, kan şekeri, idrar tahlilleri, kolesterol ve yağ düzeyleri, EKG (kalp grafisi), karaciğer ve böbrek fonksiyonu ölçme ve kanser taraması yapılacak.

Koca, 15-49 yaş arası tüm kadınlar için bilgilendirme, eğitim ve evlilik öncesi danışmanlık hizmetleri verdiklerini de hatırlattı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)