Aile Sağlığı Merkezinde Chek –Up Uygulaması

Önleyici sağlık kontrolleri kapsamında aile sağlığı merkezlerinde hastalıkların ortaya çıkmadan teşhisi ve önlenmesi amacıyla Chek – Up uygulaması başladı.

SAĞLIK 09.09.2018, 14:55
Aile Sağlığı Merkezinde Chek –Up Uygulaması

Halk Sağlığı Haftası sebebiyle, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Anadolu Ajansı muhabiri ile yaptığı söyleşide önemli bilgiler verdi. Aile hekimliğinin önemine vurgu yapan Koca, tedavi hizmetlerinin yanı sıra koruyucu hekimlik hizmetlerinin de bir hayli önemli olduğunu vurguladı.

Bilindiği gibi her geçen gün ilerleyen tıp bilimi sayesinde artık hastalıklar kolaylıkla tedavi edilebilmekte hatta hastalık ortaya çıkmadan teşhis edilerek önlenebilmektedir. Bu da önleyici sağlık kontrolleri, koruyucu hekimlik kavramlarına verilen önemle doğru orantılı olarak gelişmektedir. Hastalığı doğmadan kaynağında yok etmek şüphesiz ki tedavi etmekten çok daha faydalıdır. İşte bu konunun önemine vurgu yapan Koca; sağlıklı bir çevrede, sağlıklı ve uzun ömür geçirebilmenin herkesin hakkı olduğu, bunu gerçekleştirebilmek için ise sağlığı olumsuz etkileyen sebepleri bularak bu riskleri ortadan kaldırmayı herkes için sorumluluk olarak gördüklerini ve bu doğrultuda yoğun olarak çalıştıklarını beyan etti.

Aile Hekimliğinde Chek – Up Nedir?

Aile sağlığı merkezlerinde bu yıl Risk Tarama Programı başlatıldı. Koruyucu hekimlik faaliyetleri kapsamında yapılan bu çalışmalardan faydalanmak isteyen vatandaşlar 182 numaralı hattı arayarak veya Merkezi Hekim randevu Sistemi üzerinden kayıt yaptırarak faydalanabilecekler. Talep eden ve kayıt yaptıran vatandaşlara bu program kapsamında ücretsiz temel sağlık kontrolleri yapılacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@