Ağız Yaraları Nasıl İyileşir?

Toplumun neredeyse dörtte birinde görülen ağız yaraları pek çok yöntemle tedavi edilebilir.

SAĞLIK 09.09.2018, 21:30
Ağız Yaraları Nasıl İyileşir?

Evde Ağız Yarası Geçirme

Ağız yaraları dudaklarda, damakta, diş etlerinde, dil ya da ağız altında çıkabilir. Bu yaralar kadınlarda saha sık görülür. Yaraların pek çok sebebi olabilir. Bazıları kendiliğinden 10-15 günde iyileşirken, bazıları ise daha uzun sürebilir. Ağrıyı azalmak ya da çabuk iyileşmesini sağlamak için çeşitli reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Ancak dilerseniz evde kullanacağınız yöntemlerle de yaraları iyileştirmeniz mümkündür.

Tuzlu su ile gargara yapmak, yaralara karbonat uygulamak, sıcak, baharatlı, tuzlu ya da asitli gıdalardan uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz. Eğer bu yöntemler işe yaramadıysa ve yaralar uzun süredir geçmiyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Antibiyotikler ya da güçlü antiviral ilaçlar, antiseptik gargara, ameliyat gibi yöntemler düşünülebilir. Bu tedavi yöntemleri tamamen hastanın durumuna göre özel olarak belirlenir.

Ağız Yarası Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Ağız yaralarını tedavi etmeye çalışmaktansa, ağız yarası olmaması için önlem almak daha iyidir. Aşırı sıcak gıdalardan kaçınmak, yemek yerken yavaş ve sık çiğnemek, yumuşak diş fırçası kullanmak, ağız hijyeni için yemeklerden sonra gargara yapmak, stresten uzak durmak, diş bakımı yaptırmak ve sağlıklı diş etlerine sahip olmak, baharatlı gıdaları çok sık tüketmemek, B vitamini almak, bol su içmek, sigara ve alkolden uzak durmak, aşırı güneşe maruz kalmamak gibi önlemler alabilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@