Ağız Kokusunun Pek Çok Nedeni Olabilir

Ağız kokusunun nedeni genel olarak ağız temizliğine bağlansa da mideden, akciğere kadar pek çok organdan ötürü de koku oluşabilir.

Ağız Kokusunun Pek Çok Nedeni Olabilir

Ağız kokusunun başlıca nedenlerinden birisi elbette ki ağız temizliğinin gerektiği gibi yapılmamasıdır. Günde en az iki kez diş fırçalamak gerekirken bunu da usulüne uygun bir şekilde yapmak gereklidir. Sadece dişleri fırçalayarak ağız temizliği tam manasıyla yapılmayacaktır. Buna ek olarak diş araları ile dilin de temizlenmesi gereklidir. Dil temizliği için dilin fırçalanması gerekirken diş aralarının temizliği için de diş ipi kullanılmalıdır. 

Ağız temizliği kokuyu gidermek için çok önemlidir ancak yeterli değildir. Zira kimi zaman kokunun kaynağı farklı olabilir. Örneğin mide rahatsızlıkları, böbrek ve akciğer rahatsızlıkları, şeker gibi hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir. Kokuya neden olan bakteri türü helikobakter pilori olarak adlandırılmaktadır. Uygun tedavi ile ağız kokusu çoğu kişide sorun olmaktan çıkmaktadır. Her türlü temizliğe rağmen halen daha koku gitmiyorsa bu durumda doktora danışarak yardım istemek faydalı olacaktır. 

Ağız kokusunu önlemek için sigara, alkol, çay ve kahve gibi leke ve koku yapan şeylerin tüketilmemesi ya da az tüketilmesi gereklidir. Bu kişilerin dillerini fırçalamaları çok önemlidir. Ağızdaki tükürük miktarını artırmak için ise şekersiz sakız tüketilebilir. Bu sayede kötü kokuların giderilmesi sağlanacak ve bir daha oluşması da önlenecektir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE