900 Milyonda Görülen 3 Farklı DNA Bir Türk Gencinde Görüldü

Lösemi hastalığına yakalanması üzerine ilik nakli olan gencin 3 farklı DNA’ya aynı anda sahip olduğu ortaya çıktı.

SAĞLIK 09.06.2018, 00:11
900 Milyonda Görülen 3 Farklı DNA Bir Türk Gencinde Görüldü

Türkiye’de Bir İlk

2 yıl önce lösemi teşhisi konulan 17 yaşındaki Dolunay Deniz’in tedavisi için ablasından ilik nakli yapıldı. Ancak operasyondan bir ay sonra karaciğerin ilikle savaştığı fark edildi. Yani abladan alınan hücreleri karaciğer kabul etmemişti. Bunun üzerine ilaç tedavisi uygulansa da sonuç vermedi.

Dolunay’da ülkemizde ilk kez görülen, dünyada ise sadece 6-7 kişide bulunan bir özellik keşfedildi. Dolunay’ın kanında, saçında ve karaciğerinde farklı DNA özellikleri bulunuyor. 900 milyonda bir görülen bu durum dünyadaki nadir vakalardan. Yani Dolunay 3 fraklı DNA’ya aynı anda sahip. Çocuk Hematolojisi Uzmanı Doç. Dr. Müge Gökçe bu durumun tıp literatürüne geçmesini istediklerini ifade etti.

Ablası ve Dayısının DNA’sını Taşıyor

Dolunay Deniz’in karaciğeri ablasının DNA’sına karşı savaş açınca bu sefer yeni bir nakil gerekti. 3 ay önce Dolunay’ın dayısından alınan karaciğer nakledildi. Lösemi hastalığına yakalanması ile ortaya çıkan bu durumdan önce Dolunay sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyordu. Eğer ömür boyu ilaç tedavisi görürse yine sağlıklı olmaya devam edecek. Uygulanan ilaç tedavisi ile bu 3 farklı DNA’nın birbiri ile savaşması önlenecek. 3 farklı DNA’ya sahip olan Dolunay Türkiye’de karşılaşılan ilk kişi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)