6 Yıldır Teşhis Edilemeyen Hastalık Tüm Vücudunu Kilitliyor

Gaziantep’te yaşayan Aktaş ailesinin 9 yaşındaki kızları Öznur Aktaş 3 yaşından beri teşhis konulamayan bir hastalık yüzünden kasılma nöbetleri geçiriyor.

6 Yıldır Teşhis Edilemeyen Hastalık Tüm Vücudunu Kilitliyor

İlaç Verilene Kadar Bitmiyor

9 yaşındaki Öznur Aktaş yaşıtları gibi okula gidememekten ve oyun oynayamamaktan dert yanıyor. Ansızın gelen kasılma nöbetleri sebebiyle el ve ayakları kilitlenen Öznur ilaçlarını almadığı takdirde kasılmaları da bitmiyor. Bu sebeple sürekli olarak birilerine muhtaç bir şekilde yaşamaya mahkum olan Öznur karne almaya dahi gidemiyor.

Kasılmaların geçmesi için verilen ilaçlara karşı ise zamanla bağımlılık oluşmaya başlıyor ve aynı etkiyi göstermeleri zorlaşıyor. Sürekli olarak doktor kontrollerine gitmesi gereken Öznur’un hastalığına ise halen daha teşhis konulamadı.

Mutluluk Hormonu Eksikliğinden Olabilir

Aktaş ailesi Türkiye’de gidilmedik doktor bırakmadı. Ancak hiçbirisi teşhis koyamadı. Sadece bir doktor mutluluk hormonu olarak da adlandırılan dopamin hormonunun eksik olmasından ötürü böyle kasılmaların meydana gelebileceğini tahmin etti. Ancak bu da ilgili hastalığın tanımları ile birebir uyuşmadığı için net bir teşhis koyulamadı. Aile ise kızlarının tedavisi için ev, arsa ve araba gibi değerli mallarını sattı. İşsiz de kalan baba son çare olarak Cumhurbaşkanı’ndan yardım istediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı’na çaresizce seslenen baba kızının iyileştirilmesini talep etti. Acılı aile kızlarının hastalığının teşhisi için doktorlara da seslendi ve alanında uzman doktorların teşhis koyabilmeleri için çalışmalar yapmaya davet etti.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE