5 Yaş Altı Çocuklarda İshale Dikkat!

Yaz aylarında artış gösteren ishal vakaları nedeniyle dünyada her yıl 2 milyon ölüm gerçekleşiyor. Aileler ishale karşı dikkatli olmalı.

SAĞLIK 30.06.2018, 16:42
5 Yaş Altı Çocuklarda İshale Dikkat!

Bebek ve Çocuklarda İshal.

Enfeksiyonlara bağlı ölümler arasında ishal nedeniyle bebek ve çocuk ölümleri ilk üç sırada yer alıyor. Yaz aylarında ishal vakaları daha sık görülüyor. Kavun, incir, kayısı gibi gıdaların tüketilmesi ishal yapabiliyor. Aileler bu konuda dikkatli olmalılar. Bir günde üç ve daha fazla sulu dışkılama ya da anne sütü emen çocuklarda rutinden daha fazla sulu dışkılama olursa bebeklerde ishal olmuştur. Bu durumda bebek ve çocuklar için özel beslenme uygulanmalıdır.

İshal Halinde Beslenme.

İshali olan kişi yağsız ve posasız beslenmelidir. Yağsız makarna, haşlanmış patates, pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et, tavuk, yağsız ızgara köfte gibi besinler tüketilebilir. Kızartmalar, meyve ve sebzeler, kuruyemiş, çikolata gibi gıdalara karşı ise mesafeli durulmalıdır. İshal halinde beslenme tedavi için büyük oranda etkilidir.

İshal halinde hem dışkı hem de kusma ile ciddi su kaybı yaşanabilir. Bu yüzden bol bol su tüketimi şarttır. Sıvı gıdaları almaya da özen gösterilmelidir.

İshal rahatsızlığı yaz aylarında çok daha fazla yaşanır. Yaz sıcağında besinler soğuk zincirinde tüketiciye ulaşamayabilir ve mikroplar daha fazla ürer. Havuzlar, denizler gibi eğlence mekânlarında yanlışlıkla mikroplu sular içilebilir. Bu yüzden genelde tatil dönüşü ishal yaşanabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)