413 İlacın Ücreti Hastalara Geri Ödenecek

Hastaların büyük bir ilgiyle bekledikleri SGK Sağlık Uygulama Tebliği yayınlandı ve toplamda 413 ilaç geri ödeme listesine dahil edildi.

SAĞLIK 28.12.2018, 20:55
413 İlacın Ücreti Hastalara Geri Ödenecek

Eczanelerden Alınabilecek
Kanser gibi bazı ağır hastalıkların tedavisi için hastaların kullanması gereken ilaçların ücretleri hastalara ödenmiyordu. Bu da hastaların bütçelerinin yetmemesi halinde tedavi sürecinin aksamasına neden oluyordu. Nitekim ilaçların da çok pahalı olması pek çok kişinin bu konudan mağdur olmasına neden oluyordu. Uzunca süren baskılar sonrasında Sağlık Bakanlığı ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Harekete geçti. 

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada Sağlık Uygulama Tebliği’nin değiştiğini ifade etti. Değişikliklere göre 413 ilacın geri ödeme listesine alındığını aktardı. Bu ilaçlardan 45 tanesi kanser ilacı olurken 22 tanesi de yurtdışından temin edilen ilaçlardan oluşuyor. HIV, DHA, kronik hastalıklar, gebelik ve hiperkolesterolemi hastalıkları için tedavi gören hastalar ilaçlarını ücretsiz olarak alabilecek. Bakan Selçuk, hastaların ilaçlarını SGK ile anlaşması bulunan eczanelerden alabileceklerini ifade etti. 

SMA hastaları da çıkarılan bu yeni düzenlemeden memnun olduklarını dile getirdiler. Ancak tebliğ yeni açıklandığı için henüz eczanelerde ilaç bulmak mümkün olmuyor. Ayrıca ilaçların temin edilmesinin zor olması da ayrı bir risk oluşturuyor. Bu sebeple yerli ilaç üretimi üzerinde çalışmaklar devam ediyor. Çalışmalar başarılı olursa ilaçlar daha ucuz bir şekilde temin edilmiş olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)