30 Yıl Sonra Bakteriler Tüm Antibiyotiklere Direnç Kazanabilir

Uzmanlar antibiyotiğin aşırı ve yanlış kullanımı nedeniyle 30 yıl içerisinde bakterilerin tüm antibiyotiklere dirençli hale geleceğini belirtiyor.

SAĞLIK 10.11.2018, 23:33
30 Yıl Sonra Bakteriler Tüm Antibiyotiklere Direnç Kazanabilir

Antibiyotik Kullanmayanları da Tehdit Ediyor
İlaç Bilincini Geliştirme ve Akılcı İlaç Derneği başkanlık görevini yürüten Prof. Dr. İsmail Balık, ülkemizde ve dünyada bilinçsiz antibiyotik kullanımının giderek arttığını belirtti. Bu artış sebebiyle ilerleyen 30 yıl içerisinde hiçbir antibiyotik ile tedavi edilemeyen canavar bakterilerin oluşacağını belirten Balık şimdi bile bu sebepten Avrupa'da 25 bin kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.

Üstelik bu sorun hayatında hiç antibiyotik kullanmamış olanları da tehdit ediyor. Zira başkalarından bulaşan bakterilerin tedavisi için antibiyotik bulunamayacak ve bu da ölüme kadar giden riskleri doğurabilecek.

Balık aile hekimleri tarafından yazılan antibiyotiklerin büyük bir kısmının gereksiz kullanıldığını belirtti. Bunun yanı sıra antibiyotik reçeteleri doğru yazılmış olsa bile hastalar tarafından doğru kullanılmıyor. Bu da hastalıkların iyileşmesini engellediği gibi canavar bakteriler oluşmasına da neden oluyor.

Yapılan araştırmalara göre reçetelerde en çok artış gösteren ilaçların başında antibiyotik geliyor. Bu ise tehlikenin ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Bu sebeple devlet çeşitli kamu spotları hazırlayarak antibiyotiklere karşı savaş açmış olsa da halen daha oranlar yüksek seviyede seyrediyor. Toplumun ve hastaların bilinçlenerek bu konuda daha hassas olmaları gerekiyor. Aksi takdirde tüm insanlık tehdit altında olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@