2050 Yılına Gelindiğinde Antibiyotikler, 10 Milyon Can Alacak

Sağlık Bakanı; Bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle ortaya çıkan dirençli bakteriler yüzünden her yıl 10 binlerce kişi yaşamını yitiriyor.

SAĞLIK 16.01.2018, 23:05 16.01.2018, 23:26
2050 Yılına Gelindiğinde Antibiyotikler, 10 Milyon Can Alacak

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, son günlerde gündemden düşmeyen antibiyotikler hakkında açıklama yaptı. Tehlikenin giderek büyüdüğünü söyleyen Demircan, her sene ABD’de 23 bin kişinin, AB ülkelerinde ise 25 bin kişinin antibiyotiklerin sebep olduğu dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybettiğini ifade etti. 2050 yılına gelinene kadar bu rakamların 10 milyona çıkabileceğine dikkat çekti.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Bilinçsiz antibiyotik kullanımına dikkat çekmek için başlatılan “ Akılcı Antibiyotik Kullanımı” kampanyasına ilişkin detaylar, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından basınla paylaşıldı. Sağlık bakanlığına ait yeni hizmet binasında düzenlenen toplantıda açıklamalar yapıldı.

Bakan Demircan, toplantıda verilerle konuştu. Her sene ABD’de 23 bin kişinin, AB ülkelerinde ise 25 bin kişinin antibiyotiklerin sebep olduğu dirençli bakteriler yüzünden hayatını kaybettiğini ifade etti. Bu rakamın dünya üzerinde 700 bin kişiye ulaştığını söyleyen Demircan, 2050 yılına gelindiğinde bu rakamların her sene 10 milyon insan olabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin antibiyotik tüketiminde 42 ülke arasından ilk sırada olduğunu hatırlatan Demircan, tehlikenin boyutlarına dikkat çekti. Bu yüzden farkındalık çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar alınması üzerine bu kampanyaya başlandığını ifade etti.

Veriler ışığında antibiyotik tüketimin azaldığını ifade etti. 2011 yılında satılan ilaçların yüzde 13’ünü antibiyotikler oluştururken, bu rakam 2016 yılında yüzde 10’a geriledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@