15 Yaşındaki Genç Kızın Gecesi Gündüzüne Karıştı

Narkolepsi hastası olan 15 yaşındaki İrem Çebi, geceleri uyuyamıyor ve gündüzleri farkında olmadan derin uykulara dalıyor.

SAĞLIK 05.12.2018, 21:23
15 Yaşındaki Genç Kızın Gecesi Gündüzüne Karıştı

Hayali Gerçeği Ayırt Edemez Oldu
İrem Çebi, 13 yaşındayken liseye giriş sınavına hazırlanıyordu. Bu dönemde uyku alışkanlıkları farklılaşmaya başladı. Geceleri uyuyamayan genç kız kabuslar görüyordu. Gündüzleri ise TV izlerken ya da yemek yerken farkında olmadan derin uykulara dalıyordu. Çebi artık ataklar geçirmeye başladı. Artık günlük hayatını yaşayamaz olan genç kız doktor doktor gezmeye başladı ancak çare bulunmadı. Doktorlar dahil çoğu kişi durumun psikolojik olduğunu, genç kızın abarttığını ya da ergenlikten kaynaklandığını söyledi. Ancak pes etmeyen Çebi ve babası sonunda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hasan Önal’a başvurdu. 

Uyku Hastalığı Hayatını Kabusa Çevirdi
Doç. Dr. Önal yaptığı tetkiklerde bir sorunla karşılaşmadı. Daha sonra genç kız uyku testine alındığında hastalığının narkolepsi olduğu ortaya çıktı. Genç kız yolda yürürken bile halüsinasyonlar görüyordu ve hayal olduğunu ayırt edemeyerek peşinden gidiyordu. Bu yüzden hayatı bir çıkmaza girmişti.

Çebi için bir sene boyunca ilaç tedavisi uygulansa da sonuç alınamadı. Son çare olarak yurtdışında kullanılan ilacın getirilmesi için Sağlık Bakanlığına başvuruldu. Bakanlık başvuruyu onaylarsa genç kız için bir umut doğacak. Başvurunun sonucu halen bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@