15 Dakikada Sonuç Veren Hızlı Tanı Kiti Kullanılmaya Başlandı

Korona virüsünün tespit edilmesi için yapılan testlere yenisi eklenerek sadece 15 dakikada sonuç veren hızlı tanı kiti uygulanmaya başlandı.

SAĞLIK 21.03.2020, 22:30
15 Dakikada Sonuç Veren Hızlı Tanı Kiti Kullanılmaya Başlandı

Ağız ya da Burundan Yapılabiliyor

Virüsün tespit edilebilmesi için şu ana kadar laboratuar ortamlarında test yapılıyordu. Ancak bu testler 60 ile 90 dakika arasında değişen bir zaman aralığında sonuç vermekteydi. Dolayısıyla bu süre zarfında beklemek hastalar için zorlu olabiliyordu. Bu süreyi kısaltmak ve kişilere uygulanacak tedavileri hızlandırmak için yeni teşhis kiti de devreye sokuldu. Bu kit sayesinde 15 dakika içerisinde tanı konabilecek. Hastalık taşıyıcısı olan kişinin toplum içerisinde daha uzun süreler dolaşması da bu sayede engellenmiş olacaktır.

Bu test için ağız ya da burun mukozasından sürüntü alınmaktadır. Alınan sürüntü test kitine sokulmakta ve 15 dakika içerisinde sonuç alınmaktadır. Bu test kiti ile birlikte 81 ilimizdeki hastanelerde Korona testi yapılabilmesi mümkün olacaktır. Devlet hastanelerinde bu test ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Ancak özel hastanelerde ücret mukabilinde test yapılması mümkün olmaktadır. 

Günde 15-20 bin arasında test yapılması amaçlanmaktadır. Güney Kore örneğinde olduğu gibi çok sayıda test yaparak sonucu pozitif olanları toplumdan izole etmek virüsle mücadele için son derece etkili bir yol olacaktır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı düzenli olarak vatandaşı bilgilendirmeye devam edecektir. Farklı hesapların algılarına kesinlikle itibar edilmemelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
N 12 ay önce
3 gündür test sonucu bekliyoruz ne 15i ne 60ı 90ı 3 gün 3! Bu süre zarfında insan psikolojik olarak çöküyor!! Nerde o kadar hızlı sonuç?