10 Kanser Türü Kan Testi ile Teşhis Edilebilecek

ABD’de gerçekleşen konferansta kan testi ile kanser teşhisi yapabilmeyi sağlayan gelişme ile on farklı kanser türü teşhis edilebilecek.

SAĞLIK 03.06.2018, 19:39
10 Kanser Türü Kan Testi ile Teşhis Edilebilecek

Kanser Hastaları İçin Umut Olacak Gelişme

Gerçekleşen konferansta kanser bilimi alanında çalışanlar toplandı. Bu büyük buluşma dünyadaki milyarlarca kanser hastası için de önem taşıyordu. Konferansa kanserin erken teşhisini sağlayan gelişme damgasını vurdu. New York kentinde yapılan konferans bilim adına önemli gelişmelere sahne oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre likid biyopsi denilen yöntemle kanda dolaşan kanserli hücreler tespit edilebilecek. Özellikle yumurtalık ve pankreas kanserlerinin teşhisi için bu yöntem oldukça iyi sonuçlar verdi. Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamaya göre diğer kanser türleri için erken tanı aracı olabilecek.

5 Hastanın 4’ünde İsabet

Taussig Kanser Enstitüsü'nden Doktor Eric Klein tarafından araştırma henüz tamamlanmış değil. Ancak araştırma tamamlanınca kanser alanında çığır açacak. İleride kan testi ile kanser teşhisi sayesinde hastalık çok önceden teşhis edilebilecek ve tedavisi kolaylaşacak.

Şu ana kadar 1.600 kişi üzerinde yapılan araştırmada 749’una kanser tanısı konmamışken 878’ine ise yeni kanser tanısı konulmuştu. Bu hastalar üzerinde testlerin doğruluğu tespit edildi. Test 5 hastadan 4’ünde doğru sonuç verdi. İsabet oranı an çok yumurtalık, pankreas, karaciğer ve safra kesesi kanserlerinde oldu. Lemf ve miyelom kanserlerinde isabet oranı yüzde yetmiş civarlarında oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)