Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? Yüksek Maaş için Ne Yapmalı?

Yüksek emeklilik maaşı için belli kriterler vardır. Bunlar eğer kişi tarafından karşılanıyor ise yüksek maaşlı emeklilik alınabilir.

Mevzuatlar 27.12.2021, 13:18 27.12.2021, 13:29
Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır? Yüksek Maaş için Ne Yapmalı?

Yüksek emeklilik maaşı almak mümkün. Ancak bunun için kişinin kaçtan emekli olduğuna bakılır. Yani 3600 ya da 4600 gibi değişen durumlar söz konusu olur.

Burada eğer kişi yüksek bir gün sayısından emekli olmuş ise bu durum da doğrudan maaşı etkiler. Ayrıca bunun dışında önemli olan bir husus daha vardır.

O da kişinin memuriyeti ile ilgilidir. Yani memuriyeti yüksek olan bir kişi emekli olduğu zaman buna uygun olarak daha yüksek maaştan emekli olur.


Memuriyet ve Emeklilik


Memuriyet ve emeklilik birbiri ile alakalı olan bir durumdur. Burada öncelikle kişinin memuriyet durumu öz önünde tutulur. Bu memuriyet durumu üzerinden genel olarak kişinin emekli olması sağlanır.

Yani kimi kişiler belli bir okuma statüsüne sahiptir. Bu da onların çalışma koşullarını ve emekliliklerini doğrudan etkiler. Bireysel yoldan emekli olan bir kişi ile memuriyet ile emekli olan bir kişinin maaşı aynı olmaz.

Çünkü burada memuriyet yaşamı da göz önünde tutulur. Bu yüzden bireysel emeklilik ve diğer emeklilik türleri birbirinden ayrılarak maaş ödenir.

Burada genel bir ayrım yapılır. Daha ayrıntılı bilgi için sgk kurumu aranıp detaylara yetkili bir kişi tarafından ulaşılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı