Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Sigortalı kişiler bazı kıstasları yerine getirdikleri zaman emeklilik hakkı kazanırlar ancak bu hakkın ne zaman uygulanacağı konusunda emeklilik hesaplama yapmaları gerekir.

Mevzuatlar 26.12.2021, 20:14
Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Hesaplama

Ne zaman emekli olurum ve emeklilik hesaplama gibi soruların cevapları bu yazıda.

Türkiye genelinde çalışan ve sigortalı olan kişiler bazı kıstasları yerine getirdikleri zaman emeklilik hakkı kazanırlar ancak bu hakkın ne zaman uygulanacağı konusunda emeklilik hesaplama yapmaları gerekir.

Emeklilik hesaplama kişilerin kendilerinin de kolayca yapabileceği bir durumdur.

Sigortalı çalışan kişilerin işverenleri tarafından brüt maaşlarından yapılan kesinti neticesinde düzenli olarak sigorta primlerinin ödenmesi belirlenen yaşa geldikleri zaman emeklilik hakkına sahip olmalarını sağlar.

Emeklilik için Sosyal Güvenlik Kurumu’na belli bir süre boyunca prim ödenmiş olması gerekir. Bunun dışında belirli bir süre sigortalı olmak da emeklilik için aranan şartlardandır.

Bunlar tamamlandığı zaman kişinin belirlenen emeklilik yaşına gelmiş olması gerekir. Tüm şartlar yerine getirildiği zaman kişi emeklilik hakkına sahip olur.


Emeklilik Hesaplama


Emeklilik hesaplama konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey kişilerin ilk sigorta girişlerini ne zaman yapıldığıdır.

1 Mayıs 2008 ile 31 Aralık 2035 tarihleri arasında işe girenlerin emeklilik şartları bu tarihlerden önce işe giren kişilere şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bu noktada değişiklik kişilerin emeklilik yaşında yapılmaktadır. Emeklilik nasıl hesaplanır? Bunun dışında kişilerin emekli olmak için ödemeleri gereken prim günleri bulunmaktadır.

Sigortalı çalıştıkları süre boyunca toplamda 7200 iş günü prim ödeyen kişiler yaş şartını yerine getirdikleri zaman emekliliğe hak kazanırlar.

Emeklilik hesaplama işlemi için internet üzerinde faydalanacağınız uygulamalar mevcuttur.

Bu uygulamalar sayesinde emeklilik zamanınızı hesaplayabilirsiniz.

Emeklilik Hesaplama İçin Tıklayınız

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı