Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Emeklilik hakkında tüm merak edilen detaylar kişilere en kısa süre içerisinde sunulmakta ve kişilerin merak ettiği detaylara kolay gelişmesi adına seçenekler bir araya getirilmektedir.

Mevzuatlar 10.01.2022, 11:36
Malulen Emeklilik Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik devlet tarafından bazı şartlar bulunmakta ve bu şartların uygun bir hale gelip gelmediği kontrol edilmektedir.

Şartların sağlanabilmesi için öncelikli olarak kişinin Çalışma hayatı içerisinde iş kaybına uğraması ve iş yapamayacak duruma gelmesi gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları


Malulen emeklilik şartları nelerdir bu noktada herkes tarafından merak edilen detayları şu şekilde sıralamak mümkündür:

•    Emekliliğin gerçekleşebilmesi için işyeri tarafından böyle bir talebinin bulunması gerekmektedir

•    Yaşanabilecek emeklilik için mutlaka kişinin iş ortamında bir kazaya uğramış olması ya da meslek hastalığı ile karşı karşıya bulunması önemlidir

•    Çalışma hayatına devam edebilmesinin önünde engel oluşturacak şekilde yüzde altmış oranında iş görememe durumunun meydana gelmesi önemlidir

•    Kişi kamu tarafında görevli ise bu durumda yüzde altmış oranında bir engel kaybının olması söz konusu olmasa dahi emekli hakkını talep edebilecektir.


Emeklilik Sorgulama İşlemi


Sorgulama işlemi SGK tarafından yapılmakta ve bu şekilde kişinin emekli olmaya hak kazanıp kazanmadığı öğren ile bilmektedir. Kısa süre içerisinde bu işlemler hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Malulen emeklilik sorgulaması hakkında tüm bilgiler kişilere verilmektedir.

Sistem üzerinden kişinin gerekli şartlara uygun olup olmadığına dair her türlü detaylı bilgi de incelenebilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı