İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartlarına bakacak olursak tüm bu şartlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor.

Mevzuatlar 01.01.2022, 10:52 02.01.2022, 01:31
İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartlarına bakacak olursak burada birden fazla şartın bulunduğunu söyleyebiliriz. Burada özellikle iş göremezlik raporu, iş kazası geçiren ya da meslek hastalığına yakalanan meslek hastaları için hangi şartlar bulunuyor bu yazımızda ele alacağız.


İş Kazası Maaşı Alma Şartları Nelerdir?


İş kazası maaşı alma şartlarına bakacak olursak burada aynı zamanda birçok açıdan önemli faktör bulunuyor.

İş kazası maaşı alma şartları şu şekilde;

Öncelikle iş kazası veya hastalık sebebi ile sağlık raporu almış olan aynı zamanda bu kişilerin aktif çalışma koşulları açısından alınan sağlık raporu da burada yer alan tarihe kadar devam etmiş olması gerekiyor.

Burada aynı zamanda sağlık raporunda yer alan aktif çalışma hayatı olmadığı tespit edilen kişilerin maaş alamıyor.

Rapor tarihinden önceki dönem için 90 gün prim olarak bu süreç içinde dolması da gerekiyor bu sayede prim ödemelerinin 90 gün öncesini kapsaması gerekmekte

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı almak için aynı zamanda bu iş kazasının da mesai şartlarının olması gerekiyor burada aynı zamanda burada meslek hastalıklarının da kesinlikle mesai saati dışında olması bu haktan yararlanmayı engelliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Muhammed akarbulut 3 hafta önce
Selamun aleyküm elazıg merkezde neden devlet kurumlarına engelli alımı yok her yerde alım var elazıgda yok elazıgda da alım yapılsın
Kamu Personeli Alımı