Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur mu?

Öğretmenlerin emekliliğe hak kazandıktan sonra çeşitli durumlarda emekli maaşı kesintisi yaşamaları söz konusudur ancak ücretli öğretmenlik kesintiye sebep olmamaktadır.

Mevzuatlar 15.01.2022, 17:41
Emekli Ücretli Öğretmenlik Yaparsa Maaşından Kesinti Olur mu?

Emekli maaşı kesintisi emeklilerin bazı durumlarda karşılaştıkları can sıkıcı bir durumdur.

Kişiler emekli olduktan sonra eğer daha önce öğretmenlik yapmışlarsa ya da ilgili fakültelerden mezun olup formasyon belgesi almışlarsa emeklilik durumunda ücretli öğretmenlik yapma hakkı kazanmaktadırlar.

Emekliler ücretli öğretmenlik yapabilir mi? Ücretli öğretmenlik öğretmenlerin ders başına maaş aldıkları ve kadrolu olmadıkları öğretmenlik çeşididir.

Bu anlamda emekli olan kişilerin Milli eğitim Bakanlığınca belirlenmiş mevzuata göre ücretli öğretmenlik yapmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.


Ücretli Öğretmenlik Emekli Maaşında Kesintiye Sebep Olur mu?


Ücretli öğretmenlik emekli kişilere Milli Eğitim Bakanlığınca tanınmış bir haktır. Bu sebeple kişilerin emeklilik maaşlarından kesinti yapılması mümkün değildir.

Emekli olan öğretmenler ya da formasyona sahip kişiler maaşlarından hiçbir kesinti yapılmadan ücretli öğretmenlik yapmaya devam edebilirler.

Ancak bu anlamda emekli kişilerin maaşlarında kesinti yapılmaması için haftada 30 saati geçmeyecek şekilde öğretmenlik yapmaları gerekir.

Bu şekilde emekli kişiler ücretli öğretmenlik hakkı kazanmış olurlar. Emekli kişiler okul öncesi, ilköğretim, özel öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında ücretli öğretmenlik yapabilme hakkına sahiptirler.

Ücretlendirmeler diğer ücretli öğretmenlik ücretleri üzerinden belirlenmektedir. Buna göre kişinin girdiği ders sayısı kadar ücret ödemesi yapılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı