Bağ-Kur Başlangıcı Geriye Çekilebilir mi?

Bağ-Kur başlangıcının geriye çekilmesi emekliliği de doğrudan etkilemektedir ancak konuyla alakalı bir işlem yapılması mümkün değildir.

Mevzuatlar 08.01.2022, 13:11
Bağ-Kur Başlangıcı Geriye Çekilebilir mi?

Bağ-Kur başlangıcının geriye çekilmesi kişilerin emekli olabilmeleri için doldurmaları gereken prim günü sayısının geriye çekilebilmesi için yapılan bir işlemdir.

Sigorta tarihini geriye çekmek SGK’li kişilere tanınmış bir haktır. Giriş tarihlerine göre bu süreler değişiklik göstermektedir.

Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumunca açıkça bildirilmiştir. Buna göre kişilerin emekli olabilmeleri için 15 yıl ve 3600 günlük iş günü priminin ödenmiş olması ve ilk sigorta girişine göre belirlenmiş emekli olma yaşının gelmiş olması gerekir.

SGK’lı kişiler bazı durumlarda sigorta girişlerini geriye çekebilir ya da erken emeklilik hakkı kazanabilirler. Bağ-Kur’lular için erken emeklilik konusunda mevzuatlar açıkça bildirilmiştir.


Geriye Dönük Bağ-Kur Ödemesi


Kişilerin sigorta primlerinin Bağ-Kur zerinden yatırılmış olması onları 4B’li sigortalı yapmaktadır.

Erken emeklilik ve geriye yönelik sigorta girişi hakkı yalnızca 4A’lı sigortalılara tanınmış bir haktır.

Bağ-Kur başlangıcı geriye çekilebilir mi? Bağ-Kur’lu kişilerin erken emekli olabilmeleri için tanınan tek avantaj vergi kaydıyla erken emekliliktir.

Bu yöntem sayesinde kişiler geriye dönük borçlanma yaparak 8 yıl erken emekli olma imkanı elde etmiş olurlar. Henüz yeni yapılmış bu düzenleme kapsamında Bağ-Kur’luların erken emekli olabilmeleri için vergi kaydıyla emekli olmaları gerekir.

Bu şekilde erken emeklilik imkanı kazanmış olurlar. Bunun dışında hiçbir geriye dönük kayıt erken emeklilik sağlamaz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı