2022 Malulen Emeklilik Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sağlığını kaybedip iş hayatına devam ettiremeyecek kişiler genel olarak bu şartlarda emekliliklerini ne şekilde oluşacağına dair meraklı bir hale gelirler.

Mevzuatlar 30.12.2021, 10:06
2022 Malulen Emeklilik Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

2022 Malulen emeklilik öncelikli olarak iş hayatı boyunca iş kazası ya da meslek hastalığı gibi durumlarda iş göremeyecek duruma gelen kişiler tarafından tercih edilen emeklilik yöntemidir.

Şartlarda kişi yüzde altmış oranında iş görememe durumu ile rapor almakta ve raporunu SGK ile onaylatarak işlemlerin emeklilik noktasına gelmesini sağlamaktadır.


2022 Malulen Emekli Nasıl Olunur


Malulen emeklilik nasıl olur gerekli olarak kişinin iş hayatı içerisinde işten kaynaklı olacak şekilde mağdur duruma düşmesi gerekir. Bunun sonucunda gerekli emeklilik işlemlerinin başlatılmasını talep eder ve bu sayede istediği sonuca erişebilir.

Ancak iş hayatının devam etmesi ve yüzde altmış oranında iş yapamayacak duruma gelmiş olmasını kanıtlaması bu şekilde emekli olması açısından önemlidir.

Bu kişilerin 5 yıl boyunca primlerinin ödenmesi ve 1800 gün borcunun tamamlanması gerekecektir. İş hayatına yeni giriş yapan tüm kişiler iş görememesi durumunda bu hakka sahip olmamak da belirli şartlara sahip hastalıklarda bu tür durumların gerçekleşmesi söz konusu olmaktadır.


2022 Malulen Emeklilik Ne Kadar?


Emeklilik hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak emeklilik süreci hakkında en önemli nokta ücret hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Malulen emeklilik ücreti en düşük 1700 TL olarak belirlenmektedir. Durum işin şekline Özel sektör ya da kamu kurum sektörüne bağlı olacak şekilde değişkenlik gösterdiği de görülmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Arif duru 3 hafta önce
Malul emekliler maalesef 2000 öncesi intibakyan faydalanamistir neden niçin normal emekli çalışıyor malul se çalışamıyor haksızlığın giderilicena inanıyor devletimize guveniyoruz
Abuzittin kıllıbacak 3 hafta önce
Gelin ben size 1700₺ vereyim
Kamu Personeli Alımı