Yurt Dışına 155 Adet Devlet Memuru Seçimi İçin Başvurular Devam Ediyor

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilanla Dış İşleri Bakanlığının talepleri ile yurt dışında Türk dilinin öğretilmesi amacıyla 155 adet okutman alımı için son başvuru tarihi 07 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Yurt Dışına 155 Adet Devlet Memuru Seçimi İçin Başvurular Devam Ediyor

 Dışişleri Bakanlığından gelen talepler doğrultusunda, 2019 ve sonraki yıllarda Türk dilinin öğretilmesi amacıyla yurt dışında bulunan üniversitelerin Türkoloji kürsülerinde/yabancı dil bölümlerinde veya Büyükelçiliklerimiz/Başkonsolosluklarımız nezdinde yurt dışı okutman ihtiyacını karşılamak amacıyla sınavla, belirtilen niteliklere sahip öğretmenler ve öğretim elemanları arasından toplam 155 (yüz elli beş) kamu personeli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlisi, Okutman seçilecektir.

Yurtdışına Okutmanlık sınavına katılmak isteyen öğretmenler ve öğretim elemanları için başvurular 15 Kasım 2018 tarihinde başlamış olup 07 Aralık 2018 tarihine kadar başvurularını doğrudan İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Üniversitelerde ilgili birim amirliklerine yapılması gerekmektedir.

Başvuru sonrasında 17 Şubat 2019 tarihinde 120 dakikalık mesleki yeterlilik sınavı Ankara da  yapılacak ve 1 Mart 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sonuçlar ilan edilecektir.

Okutman olarak görevlendirilecek 155 kişi hangi bölüm mezunları arasından seçilecek?

A gurubu alımlarda üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin veya Fen-Edebiyat Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı/Türkçe ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümü mezunları arasından başvurunun son günü itibarıyla son beş yıl içinde, YDS ve YÖKDİL Sınavlarından en az 50 (elli) puan seviyesinde ya da buna denk sayılan ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosunda yer alan belgeye sahip olanlar arasından 50 kişi alıncaktır.

B grubu alımlarda üniversitelerin yabancı dil bölümleri ile hizmetin gerektirdiği yabancı dillerin filoloji, dilbilim, çeviri bilim, karşılaştırmalı edebiyat, öğretmenlik ve mütercim tercümanlık bölümü mezunları arasından başvurunun son günü itibarıyla son beş yıl içinde, YDS ve YÖKDİL Sınavlarından en az 70 (yetmiş) puan seviyesinde ya da buna denk sayılan ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosunda yer alan belgeye sahip olan ve bitirdiği lisans öğreniminin devamı niteliğinde ve Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Yabancılara Türkçe Öğretimi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları alanında Doktora veya bütünleşik doktora mezunu olanlar arasından 50 kişi alınacaktır.

C grubu alımlarda üniversitelerin A, B ve D Grubu dışındaki lisans bölümü mezunları arasından Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe, Yabancılara Türkçe Öğretimi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları alanında ‘yüksek lisans ve doktora’ veya ‘bütünleşik doktora’ mezunu olanlardan ve başvurunun son günü itibarıyla son beş yıl içinde, YDS ve YÖKDİL Sınavlarından en az 50 (elli) puan seviyesinde ya da buna denk sayılan ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosunda yer alan belgeye sahip olanlar arasından 50 kişi alınacaktır.

D grubu alımlarda ise üniversitelerin Tarih bölümü mezunları arasından Osmanlı Tarihi alanında doktora veya bütünleşik doktora mezunu olmak, iyi derecede Osmanlıca bilmek tercih sebebi olacaktır. Başvurunun son günü itibarıyla son beş yıl içinde; YDS ve YÖKDİL Sınavlarından en az 50 (elli) puan seviyesinde ya da buna denk sayılan ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri tablosunda yer alan belgeye sahip olanlar arsından 5 kişi alınacaktır.

Ayrıntılı alım ilanını incelemek için tıklayınız.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 13:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan kaya
Ramazan kaya - 8 ay Önce

Türk dili edebiyatı ve öğretmenliği bölümünden mezun olanlardan daha fazla yabancılara öğretirim almanya ya gitmek istiyorum orda bu işi yapmak isterdim.ama o bölümlerden mezun değilim.