YÖK Mor Beyin Mağduru Akademisyenleri Yeniden Mağdur Ediyor

Mor beyin zokasının anlaşılması ile aklanarak OHAL komisyonu tarafından mesleğine iade edilen akademisyenleri, YÖK başka üniversitelere atayarak mağdur ediyor.

MEMURLAR 13.04.2018, 07:08
YÖK Mor Beyin Mağduru Akademisyenleri Yeniden Mağdur Ediyor

Mor Beyin Mağduriyeti Fırsata Dönüşmesin
Mor beyin tuzağına düşen ancak OHAL komisyonu tarafından mesleğe iadeleri yapılan akademisyenler yeni bir mağduriyete maruz kalıyor. YÖK bu akademisyenleri son görev yerlerine atamak yerine 2006 yılından sonra kurulmuş üniversitelere atamaya çalışıyor. Bu şekilde aklanan kişiler için masumiyet karinesi de zedelenerek cezalandırılmaya devam edilmektedirler. 

Bu konuda en büyük hata OHAL komisyonunun düzenlendiği 08.03.2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7075 sayılı KHK olmuştur. Çünkü burada yer alan düzenleme kişilerin mağduriyetinin devamı temeli üzerine kuruludur. 

Söz konusu düzenlemede yükseköğretim kurumlarında çalışırken kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarının mesleğe iadesi halinde, YÖK başkanlığına bildirileceği düzenlenir. Ancak düzenlemenin devamı sorunludur. Çünkü bu kişilerin Ankara, İzmir ve İstanbul illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan üniversitelere öncelik verilmek kaydıyla atama tekliflerinin atama tekliflerinin yapılacağı düzenlenmektedir. 

Söz konusu hükümle daha önce Ankara, İzmir ya da İstanbul illerinde görev yapan akademisyenler buralardan uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Dolaylı yoldan en iyi üniversitelerde bu kişileri bulundurmama, yeni kurulmuş denilebilen üniversitelere bu kişileri göndermeye yönelik bir düzenlemedir. 

Zaten hiçbir suçu yokken mesleğinden atılan ve sivil ölüme terk edilen akademisyenlerin eski görev yerine iadesi ya da istekleri halinde başka yere atanması gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)