Yer Değişikliği İçin Ek Süre Verilmelidir

Eşi Sözleşmeli Olarak Atanan Kadrolu Öğretmenlerin Yer Değişikliği İçin Ek Süre Verilmelidir. Eşi sözleşmeli olarak atanan kadrolu öğretmenlere eş durumu mazeret başvurusu için tek bir gün tanınması yeterli değildir.

MEMURLAR 26.08.2019, 22:13
Yer Değişikliği İçin Ek Süre Verilmelidir

9 Ağustos Günü Gerekli Bilgilendirmeler Yapılmalıydı
20 bin sözleşmeli öğretmen ataması 9 Ağustos günü çekilen kura ile yapılmıştır. Pek çok öğretmen atama sevinci yaşarken, bir kısmı eşinden ayrı kalacak olmanın üzüntüsünü de yaşamıştır. Halbuki, 9 Ağustos günü eşi sözleşmeli olarak atanan kadrolu öğretmene eş durumu tayini isteme hakkı tanınmıştır. O gün eşi sözleşmeli olarak atanan öğretmen eşlerinin kararnamesi ile eş durumu özrü atama başvuruna sahipti. Eşlerinin sonuç belgesi ile başvuru imkanı tanınmıştı.

Ancak bu hak MEB tarafından layıkıyla duyurulmamıştır. Önceden gerekli duyuru yayımlanmadığı için 9 Ağustos günü de bilgilendirme yapılmamıştır. Yalnızca kura sonuçlarının belirlenmesinden sonra saat 15 gibi whatsapp yoluyla öğretmenlere bilgi iletisi gönderilmiştir. Telefonu kapalı olan, şarjı biten, whatsaap kullanmayan ya da tatilde olan pek çok öğretmenin bu durumdan haberi daha olmamıştır. 

Öğretmenlerin aile birliğinin sağlanmasını bu derece yakından ilgilendiren, önemli bir gelişme bu şekilde mi duyurulmalıydı? 9 Ağustos günü eş durumu tayini alınacağı bilgisi MEB personel genel müdürlüğü duyuruları arasında bile yer bulmamıştır. Bayramlarda dahi mesaj atma inceliği gösteren MEB bu konuda öğretmenlere en azından bir SMS göndermeyi başarabilirdi. Sosyal medya hesaplarından bilgilendirme yaparak yayılmasını sağlayabilirdi. Ancak MEB iletişim konusunda sınıfta kalmıştır. Bu yüzden de pek çok öğretmen haberdar olmadığı için başvurusunu yapamamıştır. 

Ek Süre İle Durum Telafi Edilmelidir
MEB, maalesef ki kötü iletişim ağı sebebiyle pek çok öğretmenin mağdur olmasına sebep olmuştur. Okulların açılması için henüz vakit varken, yeniden süre verilerek öğretmenlerin eş durumu tayini alınabilir. Sözleşmeli öğretmenler kalkınmada öncelikli alanlara atandığı için buralarda öğretmen açığı devam etmektedir. Böylece kadrolu eş yüksek ihtimalle sözleşmeli eşinin yanına atanabilecektir. 

Bu hakkın verilmesi sayesinde kalkınmada öncelikli alanlara atama ile değil, tayinle öğretmen gelmiş olacaktır. Verilecek olan ek süre MEB için de oldukça lehe olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)