Yeni Torba Kanunda Askeri Disiplin Hükümlerinde Değişiklik Var

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yeni torba kanun teklifi içerisinde 7068 Sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümlerini içeren kararnamede değişiklik yapılıyor.

MEMURLAR 01.12.2018, 21:33 01.01.2019, 20:37
Yeni Torba Kanunda Askeri Disiplin Hükümlerinde Değişiklik Var

Ak Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına sunulan yeni torba kanun teklifi içerisinde Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanunun 8 nci maddesinin yedinci fıkrasında değişiklik yapılması hükümleri yer aldı.

Bu düzenleme ile kısa süreli durdurma ve uzun süreli durdurma cezası verilmesini gerektiren disiplinsizlikleri işleyen subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve er unvanlı kamu personeli bakımından söz konusu disiplinsizliğin cezasının aylıktan kesme cezası olarak uygulanmasını sağlamak amacıyla düzenleme yapıldı.

Meclise gönderilen bu değişiklik teklifine göre Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığın da, terfileri T.S.K. Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Sözleşmeli Erbaş ve er Kanunu hükümlerine tabi olan askeri personellerde,

‘Kısa süreli durdurma cezası verilmesini gerektiren hallerde brüt aylıklarının 1/5 i ile 1/4 ü kesilir.

Uzun süreli durdurma cezası verilmesini gerektiren hallerde brüt aylıklarının 1/3 ü ile ½ si kesilir.’şeklinde değişiklik yapılması kanun teklifi içerisinde bulunmaktadır.

Yorumlar (0)