Yeni Sistemde En Yüksek Memur Maaşını Kim Alıyor?

Yeni sistemde en yüksek devlet memuru Cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı olurken en yüksek maaşı bilişim uzmanları alıyor.

MEMURLAR 21.08.2018, 00:07
Yeni Sistemde En Yüksek Memur Maaşını Kim Alıyor?

Bilişim Uzmanlarının Önemi Arttı

Şimdiye kadar en yüksek devlet memuru olarak Başbakanlık müsteşarı gösterilirken, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı en yüksek memur oldu. Ancak en yüksek maaşı alan kişi olamadı.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı 2018 yılı ilk altı aylık dönemde asgari geçim indirimi hariç 11.676 TL maaş aldı. Kamuda çalışan memurlardan bu rakamı geçenler bulunuyor. Bu memurların başında ise bilişim uzmanları geliyor.

Kamuda bilişim uzmanına olan acil ihtiyaç duyulması ve düşük maaşlı personellerin bu ihtiyaçları karşılayacak yeterliliğe sahip olmaması ile bilişim uzmanları hayati öneme sahip oldu. Kamuda yüksek ücretle bilişim uzmanı istihdamı ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nda yapıldı. Şu anda SGK kapsamında 80 kişiye kadar bilişim uzmanı istihdam edilebilir.

Maaşları Ne Kadar?

Bu kişilere kurumun belirlediği 5 kişiye DMK sözleşmeli personel ücretinin 5 katına, 5 kişiye 4 katına, geri kalanlara ise 3 katına kadar ödeme yapılabilir. Bu düzenlemeye göre 5 kat ücret alan bilişim personeli brüt 28.775 TL, net 17.153 TL maaş alabilir.

375 sayılı KHK ile yapılan düzenleme ile bilişim personeli çalıştırılması yaygınlaştırılmıştır.  Bu KHK ile belirlenen kurumlarda bilişim hizmetlerini yürütmek için 30 kişiyi geçmemek üzere bilişim personeli alımına imkan tanınmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)