Yeni Hakim Savcı Kararnamesi Yolda

Türkiye genelinde görev yapan 2 bin civarında hakim ve savcının görev yerini değiştirecek olan yeni kararnamede son düzenlemeler yapılıyor.

MEMURLAR 01.07.2018, 19:25
Yeni Hakim Savcı Kararnamesi Yolda

Avukatlıktan Geçenlere Yasak Geliyor. Avukatlıktan hâkimliğe geçiş yapan kişiler için avukatlık yaptıkları ilde çalışma yasağı getiriliyor. Bu sayede haksız kararların verilmesinin önüne geçilmiş olacak. 
Bu kararname ile birlikte il ve ilçelerde görev yapan pek çok hakim ve savcının yerleri değişecek.

Ayrıca il başsavcılarında da ciddi bir değişiklik bekleniyor. Yeni hâkim ve savcı kararnamesi için 11 Temmuz’a kadar yayınlanacağı iddia ediliyor. Ancak hali hazırda herhangi bir resmi açıklama yapılmadığını da ifade etmek gerekir.

Eş Durumu. Hakim ve savcılar arasında eş durumundan atama talep edilmesi durumunda kıdemli olanın kıdemsiz olan eşe tabi olması yolu tercih edilecek. Bu kurala esneklik olarak ise bir istisna getirilecek. Buna göre kıdemsiz olan eşin meslekte 3 yılını doldurması halinde kıdemli olan eşinin tayinine tabi tutulabilecek.

Büyük illerde yaşanan hâkim ve savcı ihtiyacı da meslekte 6 yılını dolduran hâkim ve savcılar tarafından giderilecek. Ancak bu kişilerin bulundukları yerde 2 yıllık görev şartını da tamamlamaları gereklidir.

Son zamanlarda FETÖ gerekçesi başta olmak üzere hakim ve savcılar hakkında da soruşturmalar yapılmaya başlandı. İşte bu şekilde haklarında soruşturma yürütülen hâkim ve savcıların yargı makamına saygıyı zedelememesi için başka bir yere nakledilmeleri mümkün olabilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)