Yaş Tashihi Yapan Memurlar İçin Emeklilik

Devlet memuru olan ve yaş düzeltme yapan kişilerin emeklilik tarihinin hesaplanması nasıl yapılacaktır?

MEMURLAR 06.08.2018, 23:28
Yaş Tashihi Yapan Memurlar İçin Emeklilik

Eski Memurlar İçin Yaş Tashihi

Ekim 2008 tarihinden önce memur olanlar için 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu uygulanır. Bu kanuna göre emeklilik nüfus cüzdanındaki doğum tarihine göre hesaplanır. Nüfus cüzdanı ile kayıtlar farklı ise nüfus kayıtları doğru kabul edilir. 18 yaşını doldurmadan önce yaş tashihi yapılırsa 18 yaşın doldurulduğu tarihteki doğum tarihi esastır. 18 yaşın doldurulmasından sonra yapılan düzeltmeler dikkate alınmaz.

Bu hükümlere göre yaş tashihinin 18 yaşından önce ya da sonra yapılması önem arz eder. 18 yaşın doldurulmasından önce yapılan yaş düzeltmeler sosyal güvenlik hukuku için önemlidir ve emekliği etkiler.

Yeni Memurlar İçin Yaş Tashihi

2008 sonrası memur olanlar ise SGK’ya tabidir. Emekli sandığından farklı olarak memurun göreve başlamadan önce yaptırdığı yaş düzeltme geçerlidir ancak göreve başladıktan sonra yapılan yaş düzeltmenin etkisi yoktur.

Bu durumda eski memurlar yaş tashihinde dezavantajlıdır. Eski memurlar için 18 yaş şartı kesindir ancak yeni memurlarda yaş esnektir. 8 Eylül 1999 tarihinden önce memur olanlar yaş şartına tabidir. 23/05/2002 tarihinden önceki hizmet süreleri yaş gruplarını etkileyecektir. Eski memurlar meslekte 25 yılı doldurunca emekli olacaktır. Eski memur 18 yaşından önce yaş düzeltme yaptırdıysa emeklilik için 18 yaş baz alınır ve düzeltme geçerlidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)