Yargıtay Rutin Hesap Hareketleri İçin Karar Verdi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Bank Asya’daki rutin hesap hareketlerinin örgüt faaliyeti olarak değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

MEMURLAR 09.01.2019, 19:40
Yargıtay Rutin Hesap Hareketleri İçin Karar Verdi

Bank Asya Rutin Hareketleri Örgüte Yardım Sayılmaz
Yargıtay 16. Dairesi Bank Asya hesap hareketlerinin örgüte yardım sayılıp sayılmayacağı konusunda önemli bir karar verdi. Dosyada Bank Asya hareketlerinden ötürü silahlı terör örgütüne üye olma suçundan yargılanan kişi hakkında yerel mahkeme ve Bölge Adliye Mahkemesi mahkumiyete hükmetmiştir. Bu karar temyiz edilmiştir.

Yargıtay 16. Dairesi 2018/1603 E. ve 2018/4170 K. sayılı kararında Bank Asya’nın BDDK tarafından 22 Temmuz 2016 tarihinde bankacılık izninin kaldırılmasına kadar yasal faaliyet yürüttüğü belirtildi. FETÖ ile iltisaklı olan Bank Asya’da rutin hesap hareketleri olan kişilerin terör örgütüne yardım olarak kabul edilemeyeceği aktarıldı. Ancak örgüt liderinin talimatı üzerine gerçekleşen, örgüt amacına hizmet eden, bankanın yararına olacak şekilde yapılan, olağandışı hesap hareketleri örgüte yardım olarak kabul edilebilir. Kişilerin rutin olarak Bank Asya’da yaptığı hesap hareketleri ise örgüte yardım olarak nitelenemez. 

Söz konusu dosyada sanığın 01.01.2014 tarihi öncesindeki hesap hareketleri bulunmamaktadır. Yalnızca 2014 sonrası hesap hareketleri dosyada sunularak buna göre hüküm kurulmuştur. Ancak hesap hareketleri uzun vadede incelenerek, işlemlerin rutin olup olmadığına bakılmalıdır. Bu sebeple kararın bozulmasına ve hesap hareketlerinin olağandışı olup olmadığının anlaşılması için 2014 öncesi ve sonrası hesap hareketlerinin yeniden incelenmesine hükmedilmiştir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Sayit Öz 2 yıl önce
İş arıyorum aşçılık astalık belgem var yaklaşık 15 yıl restorant işletmişliğim var mahalli sanatçıyım silifke yöresi halkeğitimde 5yılustaöğreticilik yaptım halkoyunları hocalığı yaptım halkeğitim veilköğretim okulları ile birlikte.