Yargıtay dan Bylock Kararına Bozma

Yargıtay Bylock kullanıcısı olduğu iddiası ile terör örgütü üyeliğinden yargılanan bir kişinin başvurusunu kabul etti ve yeterince inceleme yapılmadığına karar verildi.

MEMURLAR 29.03.2018, 20:25
Yargıtay dan Bylock Kararına Bozma

CGNAT Getirilmeli
Samsun’da Bylock kullandığı gerekçesiyle 7 yıl cezaya çaptırılan bir kişi ilk derece mahkemesinin verdiği kararı istinafa taşıdı. İstinaf da ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Bunun üzerine Yargıtay’a başvuru yapan kişinin başvurusu kabul edildi. Yargıtay 16.Ceza Dairesi verdiği kararda yeteri kadar inceleme yapılmadığına dikkat çekti. 

Söz konusu dosyada sadece savcılık sorgu tutanaklarına göre işlem yapıldığını ifade eden Yargıtay bunun yanı sıra emniyet ve BTK’dan detaylı verilerin talep edilmesi gerektiğini belirtti. Bu kapsamda CGNAT verilerinin talep edilerek dikkatli bir şekilde incelenmesi gerektiği de ifade edildi. Ayrıca kişinin Bylock kullanıcısı olduğunu inkâr ettiği de verilen karar da ayrıca belirtildi. 

Çok Sayıda Karar Bozuldu
İlk derece mahkemelerinin vermiş olduğu birçok kararın Yargıtay incelemesinde bozulduğu öğrenildi. Bu kararların birçoğu da 15 Temmuz darbe girişiminin hemen üzerine alınan kişiler ile alakalıdır. Yargılamalarda herhangi birlik oluşmadığı zamanlar verilen kararların bozulduğu gözlemlenmektedir. Ancak şimdi tüm mahkemeler CGNAT kayıtlarını istemektedirler. 

Ayrıca belirtmek gerekir ki Yargıtay’ın verdiği bu karar üzerine ilk derece mahkemesi tarafından yargılama yeniden yapılacaktır. İlk derece mahkemesi bu yargılamasında ise vermiş olduğu karara direnebileceği gibi Yargıtay’ın dediklerini dikkate alarak kararını da değiştirebilir. 

İntihar Eden Doktorun Bylock Kullanıcısı Olmadığı Ortaya Çıktı
İzmir’de Asistan Doktor olarak görev yapan Hasan Orhan Ç. Bylock suçlaması ve iftiranın ağır gelmesi sebebiyle intihar etmişti. Ancak 1 sene sonra Bylock kullanıcısı olmadığı anlaşıldı. 

10.Kattan Atladı: Geçtiğimiz yıl hakkında FETÖ üyesi olmaktan soruşturma açılan Hasan Orhan Ç. Suçlamalar karşısında dayanamayarak intihar etti. Görevyaptığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 10.katından atlayan doktorun Bylock kullanıcısı olmadığı ise yenilenen liste ile ortaya çıktı. 

İntihara Sebep Olanlara Dava Açılmalı
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın İzmir şubesinde başkanlık görevi yapan Hülya Ulaşoğlu ise bu intihara sebep olanların yargılanması gerektiğini dile getirdi. Bu konu ile alakalı olarak geçtiğimiz yıl şikâyette bulunduklarını ancak kişiler hakkında takipsizlik kararı verildiğini ifade eden Ulaşoğlu yeniden savcılığa çağrıda bulundu. 

Ölüme sebebiyet vermek suçundan ilgili kişilerin yargılanması gerektiğini ifade eden Ulaşoğlu bu kapsamda ellerinden geleni yapacaklarını da dile getirdi. 

28 yaşında hayatına kıyan genç doktor ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen iş arkadaşları tarafından hasretle anılmaya devam ediyor. Son zamanlarda ortaya çıkan Mor Beyin tuzağı gibi durumların tekrar yaşanmaması için de savcılıklar tarafından operasyonlar sürdürülüyor. Tüm bunlar yapılırken FETÖ de tüm herkes tarafından kullanılan programları haberleşme amaçlı kullanmaya devam ediyor. Bu da insanları teknolojiden soğutmaya devam etmektedir.

Yorumlar (0)