Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın

Özlük haklarını olumsuz etkileyen yardımcı hizmetler sınıfı için bir araya gelen memurlar bu sınıfın tamamen kaldırılmasını talep ettiler.

MEMURLAR 01.02.2019, 22:07
Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın

Her İşi Yapıyorlar
Ülkemizde devlet memurları genel hizmet sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfı olarak genel itibariyle iki ayrı kategoriye bölünmüş durumdadır. Yardımcı hizmetler sınıfını düzenleyen mevzuat hükümleri 1975 yılından bu yana büyük oranda değişmeden durmaktadır. Hali hazırda uygulanabilirliği çıkmaza giren bu düzenlemelerin biran evvel kaldırılması talep ediliyor. Sayıları 110 bini bulan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları ise hizmet tanımlarının muğlak olduğunu ifade ediyorlar. Dolayısıyla her türlü işe bakan çalışanlar memur sınıfına geçmek için taleplerini dile getiriyorlar. 

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışmak kişilerin özlük haklarını da olumsuz etkiliyor. Maaşlarını ve emekliliklerini olumsuz etkileyen bu durum karşısında genel hizmetler sınıfına geçirilmeyi talep ediyorlar. Bu konu ile ilgili geçmiş yıllarda verilen sözlerin bulunduğu ancak sözlerin yerine getirilmediği de ifade edildi. 

Meclis’te de CHP, MHP ve İYİ partinin teklifleri ile bir düzenleme yapılması talep edilmişti. Ancak bu tekliflere de olumlu yanıt çıkmadığını ifade etmek gerekir. Taşeron işçilere kadro verilmesi üzerine umutları artan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları kendileri için de düzenleme yapılmasını bekliyorlar. Konu ile ilgili henüz atılmış bir adım bulunmuyor. Zaman zaman hükümet yetkilileri bu konu ile ilgili çalışma yürüttüklerini ifade ediyorlar. Resmi açıklama gelmesi halinde gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
Hizmetli memur 13 ay önce
Devemiyiz kuşmuyuz bizde amlamadık
Memur hizmetli 13 ay önce
Devemiyiz kuşmu belli değil
Adem 13 ay önce
Akp. Niye yapsın ki sesi çıkmayan verilen her işi yapan yhs. Bence diğer bütün kadroları yhs. Personeli Yapsa devletin işi tıkır tıkır işler.
Ali ozer 13 ay önce
Yhs kadrosundakiler bir kereliğine olsun gih geçsin lütfen duyun sesimizi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@