Yardımcı Doçentlik Kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hiç bir ülkede yok kalksın demişti, kalkıyor. Yardımcı doçentlik tarihe karışıyor.

MEMURLAR 12.01.2018, 22:13 12.01.2018, 23:08
Yardımcı Doçentlik Kalkıyor

Daha önce Erdoğan yardımcı doçentlik unvanının gereksiz olduğu ve hiçbir ülkede uygulanmadığını ileri sürmüştü. Bu konu yeniden gündeme geldi. Marmara Üniversitesi’nin 135. Kuruluş yıl dönümünde konuşma yapan Erdoğan, yardımcı doçentliğin kaldırılmasının önümüzdeki hafta parlamentoda görüşüleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardımcı doçentlikle ilgili bir takım şikayetler aldıklarını, bu yüzden kaldırılmasının isabet olacağını ifade etti. Bir ara unvan olan yardımcı doçentliği kaldırarak, direkt olarak doçentliğe geçişi sağlayacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Erdoğan, bu çalışmanın önümüzdeki hafta parlamentoya gireceğini ifade etti.

Yardımcı Doçent'lik nedir?

Üniversitede akademisyen olarak çalışan akademik personel, eğitim seviyelerine göre belirli unvanlar alıyorlar. Yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan kişiler araştırma görevlisi iken, doçentlik tezini tamamlayan kişiler doçent olarak anılıyor. İşte bu iki unvanın arasında da yardımcı doçentlik yer alıyor.

Doktorasını tamamlayan kişiler üniversitelerin yardımcı doçentlik kadrosu açmasını bekliyorlar. Yardımcı doçentlik kadrosuna girdikten sonra doçentlik tezini yazmaya başlayabiliyorlar. Yani meslekte yükselmek için yardımcı doçentlik aşamasını geçmek gerek. Ancak bu unvana sahip olmak üniversitelerin inisiyatifinde.

Şu An Yardımcı Doçent Olanlar Ne Olacak?

Bu aşamada nasıl bir çözüm sunulacağı, mevcut yardımcı doçentlerin unvanının ne olacak henüz belli değil. Yapılacak olan çalışma ile bu durum netlik kazanacaktır. Önümüzdeki hafta parlamentoda görüşülecek olan konu ile ayrıntılar kamuoyuna sızacaktır.

Yorumlar (1)
orhun 2 yıl önce
keyfiyete son verir, iyi oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@