Yardımcı Doçentliğin Kaldırılması Meclis Komisyonunda

TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu yardımcı doçentlik unvanının kaldırılması için çalışmalara başladı.

MEMURLAR 07.02.2018, 20:40
Yardımcı Doçentliğin Kaldırılması Meclis Komisyonunda

Bu kapsamda tüm partilerin katılımı ile yapılan görüşmelerde düzenlemenin nasıl daha etkili bir şekilde yapılabileceği tartışılıyor. Bu kapsamda milyonlarca kişiyi yakından ilgilendirecek olan bu düzenleme aynı zamanda akademik kaliteyi de etkileyecektir. Kalifiye akademisyenlerin yetişmesi için yürütülen bu çalışmalar AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın verdiği kanun teklifi ile başladı.

Sözlü Sınav Devam Etmeli 

Yeni sistem ile birlikte yardımcı doçentler doktoralı öğretim üyesi kadrosuna geçirilecekler. Bu düzenleme ile birlikte maaşlarında 100 lira gibi bir iyileştirme yapılacağı da YÖK tarafından açıklandı. Bu kişiler ders vermeye devam edebilecekler. Ancak bundan sonra yardımcı doçent yerine direkt olarak doçentlik kadrosuna geçiş yapacaklar.

AK Parti Erzurum Milletvekili olarak komisyonda yer alan Mustafa Ilıcalı, yeni pozisyondan direkt olarak doçentliğe geçiş sırasında sözlü sınav uygulamasının devam etmesi gerektiğini dile getirdi. Kendisine gelen eleştirilere göre açıklamalarda bulunan Ilıcalı, kalitenin düşmemesi için bunun gerekli olduğunu ifade etti. 

CHP kanadından da birtakım eleştiriler geldi. Bu eleştirilerin odak noktasında ise akademik yetkinliğin nasıl ölçüleceği hususu vardı. Zira birçok akademisyen parayla yazı yayınlatarak bu gereklilikleri kolay bir şekilde saplamaktaydı. İşte bu sebeple gerekli düzenlemelerin yapılması ve alanda yapılan çalışmaların da akademik teşvike dahil edilmesi gerektiği açık bir şekilde belirtildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@